V pondělním Interview ČT24 odpovídal ministr obrany Lubomír Metnar mj. na otázky týkající se nákupu vrtulníků z USA, mobilních radarů z Izraele a španělských transportních letounů CASA. Všechny tři akviziční projekty se ukázaly být nesnadnými, přičemž předchozí pořízení letounů CASA řeší soud. Exministryně obrany Parkanová je viněna, že vojenskou techniku pořídila za příliš vysokou cenu. Na otázku moderátora, zda se neobává, že sám za dva nebo za tři roky kvůli vrtulníkům Venom a Viper skončí před soudem, ministr Metnar odpověděl: "Co vám na toto mám říct? Bez komentáře."
Za svým postupem si stojíme. To zopakoval Lubomír Metnar v rozhovoru několikrát. V případě vrtulníků systému H-1, které budou pořízeny podle nedávno podepsané smlouvy v hodnotě 14,6 miliardy korun, se rozběhlo první kolo pokusů o revizi: italská společnost Leonardo, která Armádě České republiky nabízí (nabízela) vrtulník AW139M, se obrátila na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.
Psali jsme
Dnes se konala tisková konference na letišti Kbely za účasti ministra obrany Lubomíra Metnara, náměstka pro řízení sekce vyzbrojování a akvizic...
Lubomír Metnar tento krok italské společnosti emotivně komentoval již po příletu do České republiky. Na dotaz Security magazínu odpověděl, že Česká republika jako suverénní stát má právo rozhodnout o formě nákupu a italské podání na ÚOHS označil za "naprostou nehoráznost" a "torpédování zakázky".
I v televizním rozhovoru pak Metnar zopakoval, že Ministerstvo obrany postupuje v souladu s českým a evropským právem. Což je jeden z bodů, které Leonardo ve svém podání zpochybňuje, a postup Ministerstva, resp. vlády ČR, označuje za nezákonný. Konkrétně České republice vyčítá zvolenou formu mezivládní dohody, protože podle názoru společnosti omezuje přístup k zakázce pro potenciální dodavatele mj. z Evropské unie, a tím se dostává do konfliktu i s pravidly EU. Okolnosti nákupu vrtulníků podle italské společnosti neopravňují výjimku z pravidel pro veřejné zakázky.
Psali jsme
Ve svém podání Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže se společnost Leonardo, výrobce víceúčelových vrtulníků AW139M, které nabízela (a nabízí) Armádě...
Ministr Metnar zopakoval, že nabídku ve formátu vláda-vláda podala jen vláda Spojených států, od které bude Česká republika kupovat osm vrtulníků Venom a čtyři vrtulníky Viper za cenu, o které Ministerstvo obrany dlouhodobě sděluje, že je shodná s cenou, za níž by vrtulníky pořídila sama americká vláda pro svou armádu (resp. tedy námořní pěchotu), a že cenu schválil Kongres USA. "To neznamená, že by to Česká republika neuměla koupit levněji," reagoval moderátor, a v podstatě tím řekl totéž, co namítá společnost Leonardo, když říká, že americké nabídky nebyly posouzeny z ekonomické perspektivy, protože neproběhlo srovnání s jinou než právě americkou nabídkou. S ohledem na to, že cena pokrývá nejen vrtulníky samotné, ale také specifický mix výstroje, výzbroje, munice a souvisejících služeb je obtížné porovnat podobný hypotetický nákup pro ozbrojené síly USA. Ale při stejných požadavcích by bylo lze porovnat cenové nabídky různých uchazečů, přičemž nabídka italské společnosti Leonardo byla přibližně poloviční, a svou roli hrají také provozní náklady.
I další ministrův argument, že Česká republika požadovala operačně prověřené vojenské vrtulníky s certifikovanou výzbrojí, společnost Leonardo ve svém podání napadá. Požadavek, aby byly vrtulníky nasazené v boji, nebyl součástí požadavků při průzkumu trhu, a jde podle jejího názoru o dodatečný argument, který měl sloužit k vyloučení Leonarda z tohoto akvizičního projektu.
V odpovědi na otázku, proč je pro AČR vhodnější kombinace Venom+Viper a ne vrtulníky Black Hawk, ministr odkázal na názor expertního týmu pilotů a pozemního personálu. Dodal, že se za nikoho nehodlá skrývat, a že byl s důvody výběru detailně seznámen, a právě systém H-1 podle něj nejlépe splňuje požadavky Armády České republiky.
Psali jsme
Ministerstvo obrany stihlo po smlouvách na pořízení amerických vrtulníků a radiolokátorů MADR ještě podepsat do konce roku smlouvu na pořízení...
Podobně jako se ve svém podání k ÚOHS Leonardo odkazuje na zkušenosti s nákupem transportních letadel CASA, byla tato kauza zmíněna i v Interview ČT24, a to v souvislosti s nákupem dvou nových letounů, jež posílí dopravní kapacitu vzdušných sil AČR. Bývalá ministryně obrany Vlasta Parkanová čelí obvinění, že bez znaleckého posudku přistoupila na cenu, kterou státní zástupce označuje za o 800 milionů vyšší, než byla cena obvyklá. Aktuální cenu dvou miliard za dva nové letouny ministr Metnar za přemrštěnou nepovažuje, a říká, že součástí zakázky je operační vybavení, náhradní díly a náklady spojené s celoživotním cyklem letounů. Srovnání s předchozí problematizovanou zakázkou na čtyři letouny odmítl komentovat, a stejně tak odmítl komentovat otázku, zda nemá obavu, že bude v souvislosti s akvizicí víceúčelových vrtulníků stát za dva nebo za tři roky před soudem sám.
Tagy