Pane ministře, stíháte nákup BVP a tanků? Těžká mechanizovaná brigáda má být připravena v roce 2026, interpeluje poslanec Krejza ministra obrany Metnara

Pane ministře, stíháte nákup BVP a tanků? Těžká mechanizovaná brigáda má být připravena v roce 2026, interpeluje poslanec Krejza ministra obrany Metnara
Autor: kpt. Ladislav Kabát, army.cz|Popisek: BVP-2
16 / 11 / 2019, 10:00

Poslanec Karel Krejza, člen Výboru pro obranu, interpeluje ministra obrany Lubomíra Metnara ve věci vyzbrojování Armády České republiky, a v souvislosti se závazkem České republiky poskytnout v rámci obranného plánování NATO pozemní síly, jejichž základem má být úkolové uskupení mechanizované brigády těžkého typu se třemi mechanizovanými a jedním tankovým praporem, a to k 1. lednu 2026. A to souvisí velmi úzce s přezbrojením mechanizované pěchoty 7. brigády novými pásovými bojovými vozidly pěchoty, a také s přezbrojením tankového praporu.

Vzhledem k tomu se poslanec Krejza přímo ptá na přesný časový harmonogram nákupu nových tanků a poukazuje na to, že pokud má být těžký tankový prapor bojeschopný od roku 2026, mělo by ministerstvo obrany již dnes začít činit aktivní kroky k výběru nových strojů. Podle poslance je třeba brát v úvahu i ekonomickou situaci, která je nyní nejlepší za poslední roky. Proto pokládá otázku, jaký má ministr plán pro případ, že by došlo k výraznému ekonomickému zpomalení, a tím i k tlaku na snižování armádních rozpočtu.

V další otázce se poslanec ministra Metnara ptá na kritizovaný tendr na nákup bojových vozidel pěchoty, o kterém vyšlo najevo, že ministr jeho finalizaci opět posunul, tentokrát až na konec roku 2020. V závěrečné otázce se Krejza pouští do úvahy, zda by nebylo lepší nové BVP a tanky nakoupit formou mezivládní dohody stejné, jako se to právě nyní stalo u vojenských vrtulníků. Je totiž nepochybný fakt, že výběr formou klasického tendru nebývá v českých podmínkách rychlý a efektivní způsob výběru, ale naopak dochází k průtahům a komplikacím. Sám ministr Metnar označil v souvislosti s výběrem víceúčelových vrtulníků tzv. dohodu G2G za nejbezpečnější a nejtransparentnější cestu.

Aktivitu poslance Krejzy lze dát do souvislosti s tím, že česká vláda schválila novou Koncepci výstavby Armády České republiky do roku 2030. Ta definuje všechny plány na vojenské akvizice v následujících letech. Tzv. KVAČR byl tento týden projednáván i na Výboru pro obranu a vzbudil několik velmi zajímavých reakcí ze strany poslanců. Kromě výše uvedených BVP a tanků se probírala i náhrada za gripeny, nábor nových vojáků či dostatečné financování oprav kolového vozidla Pandur.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace