Panzerjäger se situačním povědomím jako prototyp armádního vozidla budoucnosti

Panzerjäger se situačním povědomím jako prototyp armádního vozidla budoucnosti
Autor fotografie: Redakce SM|Popisek: Panzerjäger od Rheinmetallu
14 / 09 / 2024, 07:00

Německý Rheinmetall vyvinul futuristický stíhač tanků v reakci na konflikt na Ukrajině. Jedná se o déjà vu systémů zrušených v roce 2006, které Bundeswehr vlastně obnovuje.

Konflikt na Ukrajině jasně ukázal, že jako protitanková zbraň aktuálně bohatě stačí moderní ATGM jako Javelin, RGW 90 nebo NLAW nebo izraelský Spike. Z hlediska protivzdušné obrany krátkého dosahu opět stačí přenosné systémy MANPADS jako Stinger nebo třeba švédský RBS-70 NG. V rámci PVO se stále častěji prosazují jednoduché systémy s kulomety nebo rychlopalnými kanóny proti UAV. Všechny tyto systémy mají jednu spojitost: instalují se stále častěji na lehká obrněná vozidla nebo klidně i na civilni pick-upy. Tyto komplety se většinou vyznačují vysokou rychlostí a dobrou mobilitou. Jako základ se často třeba používají prověřené Toyoty. 

 

Panzerjäger od Rheinmetallu jako vylepšený ATGM 

 

Vojensko-průmyslový komplex si zjevně stále více uvědomuje potřebu levných prostředků pro ATGM a MANPADS, jež by chránily menší jednotky před útoky dronů a těžkých MBT. Kombinace přenosných systémů s levnějšími vojenskými prostředky třeba typu MRAP jsou nepochybně věcí budoucnosti. Vzhledem k potenciálnímu množství UAV ve vzduchu není možné zajistit bezpečnost jen pomocí drahých systémů jako je Skynex nebo nově představený Tridon Mk2. Bude třeba velké množství levnějších vozidel, které budou snadno k dispozici, jejich případné zničení nebude tak drahé, ale zároveň budou muset mít k dispozici dostatečnou ochranu pro operátory. Takovým systémem by měl být Panzerjäger (stíhač tanků) od Rheinmetallu. 

 

Německý Rheinmetall zjevně zahájil obchodní ofenzivu. Na Eurosatory 2024 v Paříži společnost prezentovala nové systémy protivzdušné obrany, nový MBT KF-51 a také nový stíhač tanků Panzerjaeger (také Panzerjäger). The Defense Post označuje stroj jako futuristický protitankový systém. Je navržen tak, aby kombinoval palebnou sílu se situačním povědomím. Vozidlo nemá vlastní radar, ale je napojeno na řídící systémy, které mohou poskytnout souřadnice a přímo vydat povel ke střelbě na zvolený cíl. Kolová platforma 4x4 je osazena izraelskou řízenou protitankovou střelou Spike LR2 s dosahem 5,5 kilometru. Na střeše vozidla jsou dvě odpalovací zařízení s celkem čtyřmi raketami. Celý systém Panzerjäger dovede být v zásadě zcela autonomní a nezávislý na zbytku obrněnce.

Na Panzerjäger je navíc přidána autonomní zbraňová stanice NATTER s kulometem 7,62 mm. Ta má vlastní senzorový systém do každého počasí. Obě zařízení lze ovládat z dálky a klidně je může čistě ovládat jen řídící systém. Celé vozidlo funguje na dvou bázích. První jsou senzory a elektrooptika. Tedy detekce v dosahu vozidla a druhý způsob je přes povely řídícího systému, který poskytuje data, jež Panzerjäger nemůže zjistit sám. Elektrooptika je na stožáru a má vizuální dosah až 11 kilometrů a pochopitelně i ona dodává informace do systémů řízení. Vozidlo je navíc vybaveno třemi plně integrovanými UAV Rheinmetall HERO-R s průzkumným dosahem osm kilometrů a nabíjecí stanicí. 

Izraelská střela Spike LR2

 

Panzerjäger jako velitelské vozidlo pro Bundeswehr

 

Nutno podotknout, že předvedená platforma nemá silné pancéřování a rozhodně nebude do první linie. Spíše jako vzdálená ochrana nebo průzkumné vozidlo. Ale systém může být klidně na našich Titusech, jistě by to nebyl problém. Rheinmetall naznačuje instalaci na jejich bojové vozidlo pěchoty Boxer, čímž by se systém stal vhodným i do první linie boje. Koneckonců Bundeswehr již izraelský Spike LR2 používá ve formě ATGM. Stíhač tanků má podle Soldat Technik implementovaný akustický systém hrozby, který ji detekuje a ihned vypočítává její polohu. S tím opět souvisí nutnost přehledu na bojišti k rozlišení přátelských a nepřátelských jednotek. 

Rheinmetall zřejmě s vozidlem navíc počítá jako propojovací platformou pro přátelské jednotky na bojišti v rámci digitalizace. Bude se proto nepochybně vysloveně hodit jako velitelský a štábní obrněnec. Implementovaný systém řízení bitvy TacNet byl vyvinut na základě požadavků vojáků na vysoké taktické úrovni. Je optimalizován pro mobilní operace a nabízí uživatelsky přívětivou přípravu mise, plánování rozhraní a automatizované procesy velení a řízení. Jednoznačně tedy zbraň budoucnosti. Podle vyjádření zástupce společnosti Rheinmetall, se kterým naše redakce hovořila přímo na veletrhu Eurosatory je systém řízení mise velmi podobný tomu, jenž jsme testovali a následně popsali v rámci platformy Skyranger.


Tagy článku

-->