Panzerlehrbataillon 93 Bundeswehru cvičí s novými tanky Leopard 2 A7V. Pomáhá s výcvikem také Armádě České republiky

Panzerlehrbataillon 93 Bundeswehru cvičí s novými tanky Leopard 2 A7V. Pomáhá s výcvikem také Armádě České republiky
Autor fotografie: Bundeswehr, Public domain|Popisek: Zbraňový systém musí být před každou střelbou a po ní "prověřen"
15 / 11 / 2023, 07:00

V rámci probíhajícího programu výcviku a rozvoje se německá armáda zaměřila na přípravu 4. roty 93. obrněného výcvikového praporu v Münsteru. Cílem je vytvořit vysoce kvalifikované a soudržné osádky hlavního bojového tanku Leopard 2 A7V, schopné efektivně manévrovat a přežít v podmínkách moderního bojiště.

Na rozsáhlých střelnicích cvičiště v Bergenu se osádky zapojily do komplexních střeleckých cvičení, při nichž se střídaly statické pozice a dynamické manévry, a to ve čtyři kilometry hlubokém terénu. Současné použití čtyř tanků Leopard 2 A7V, které představovaly obrněnou četu, umožnilo prověřit nejen přesnost střelby, ale také nezbytnou koordinaci v boji. Na cvičení dohlížel velitel roty major Heiko S., který zdůraznil důležitost neustálého zdokonalování dovedností mladých velitelů tanků a jejich osádek.

Navzdory omezenému času na předběžný výcvik, zejména na simulátorech, prokázaly podle něj osádky pozoruhodnou flexibilitu a přizpůsobivost. Právě se právě vrátily z výcviku v České republice, kde asistovaly AČR při přechodu na typ Leopard 2 A4, který se od modernějšího 2 A7V v řadě podstatných ohledech liší nejen systémy a parametry, ale také ovládacími prvky. Úspěšně završené cvičení je předpokladem pro další fázi. Rota se připravuje na spolupráci s 33. praporem pancéřových granátníků z Neustadt am Rübenberge při bojovém cvičení, kde budou tanky Leopard 2 A7V testovány v taktických situacích společně s bojovým vozidlem pěchoty Puma.

Tanky Leopard 2 A7V při debriefingu po skončení cvičení

Intenzivní výcvik, který osádky tanků Leopard 2 A7V podstupují, má zásadní význam pro zajištění připravenosti a nasaditelnosti jednotky pro případ mimořádné situace. Varianta byla poprvé představena na výstavě Eurosatory v Paříži v roce 2016 a je dokladem neustálých inovací německých obrněných vozidel. Tank má konvenční uspořádání se čtyřčlennou posádkou a může se pochlubit některými z nejmodernějších systémů a komponent, včetně modulárního kompozitního pancíře pro 360° ochranu.

Leopard 2 A7V vyniká pokročilými schopnostmi i v oblasti palebné síly. Tank je vybaven 120milimetrovým hladkým kanónem L/55 od společnosti Rheinmetall, který je schopen zasahovat cíle na vzdálenost až 5000 metrů. Vozidlo je vybaveno nejmodernějšími termovizními systémy od společnosti Hensoldt, které výrazně zlepšují detekci a identifikaci cílů. Pro noční operace poskytuje řidiči vynikající viditelnost optika SPECTUS II nebo III, doplněná o zadní termovizní kameru pohonu.

Tank poháněný vznětovým motorem MB 873 má působivou akceleraci i přes mírné snížení maximální rychlosti, přizpůsobené zvýšené bojové hmotnosti oproti předchozím variantám. Dokončení dodávky tanku Leopard 2 A7V znamená pro německou armádu novou éru, která výrazně posílí její obrněné schopnosti. Se svou pokročilou ochranou, palebnou silou a zobrazovacími systémy představuje Leopard 2 A7V odpovídají sílu v prostředí moderní války, přičemž vývoj se nezastavil, a v současnosti probíhají jednání o nákupu verze 2 A8, kterých se účastní také Česká republika, jež má zájem o bezmála 80 kusů, a Itálie, která plánuje pořídit 133 nejmodernějších Leopardů.

Leopardy 2 A6 93. praporu na Slovensku

Leopard 2 A8 bude především disponovat modulem EuroTrophy ERA, jakož i dodatečnou ochranou proti kazetové munici a kompozitním pancířem 3. generace, vyrobeného z kombinace oceli, wolframu, plastové výplně a keramických prvků – tím dále vzroste schopnost přežití již dnes velmi odolného tanku – zprávy z ukrajinských bojišť hovoří jasně. Jsou-li Leopardy 2 (a jde o starší varianty 2 A6, Strv 122 tedy 2 A5 a 2 A4) zasaženy, nedochází ke ztrátám na životech cenných osádek a vozidla nejsou na odpis, ale lze je opravit a vrátit zpět do služby.

93. obrněný výcvikový prapor (Panzerlehrbataillon 93) zformovaný v roce 1958 je součástí 9. obrněné výcvikové brigády (Panzerlehrbrigade 9) Bundeswehru. Je jedním ze tří obrněných praporů intervenčních sil německé armády a jeho hlavním úkolem je základní a pokračovací výcvik tankových sil a aktivní účast v operacích Bundeswehru na udržení míru. Prapor se skládá z pěti rot (štábní, tří tankových a podpůrné). Jedna z jeho rot, disponující Leopardy 2 A6 je součástí Mnohonárodního bojového uskupení na Slovensku.

Zdroj: Bundeswehr, Ministerstvo obrany

Tagy článku

-->