Parabellum P08 stále přitahuje pozornost

Parabellum P08 stále přitahuje pozornost
Autor fotografie: David Červenka|Popisek: Parabellum P08
18 / 02 / 2018, 08:00

Dnes již legendární pistole Parabellum P08 Luger, zvaná parabela slaví tento rok 130 let výročí od svého navržení. Právem patří mezi nejslavnější zbraně, které jsou dodnes vyhledávaným artiklem střelců i sběratelů. Vidět byla i v mnoha českých filmech s válečnou tématikou.

Autorem pistole byl německý konstruktér George Luger, který v roce 1888 předvedl její konstrukci. Po deseti letech vývoje si ji nechal v roce 1898 patentovat. V roce 1908 se pistole dostala do výzbroje německé armády a díky tomu získala i část svého názvu, tedy 08. V období mezi lety 1908 až do skončení války bylo vyrobeno více než 3 miliony kusů této zbraně. Mezi výrobce samozřejmě patří německé společnosti Krieghof, Mauser nebo DWM. Méně známým faktem je, že jí vyráběla i britská společnost Vickers. Nechvalně proslula například v koncentračních táborech. Z důvodů složitého výrobního procesu i následného používání byla v průběhu války nahrazena Waltherem P38.

Georg Luger při konstrukci parabely vycházel z modelu Borchardt C-93. To byla první nabíjecí pistole. Parabela je také samonabíjecí pistole a má uzamčený závěr. Německá tradice dala do vínku této zbrani preciznost zpracování, složitější konstrukci a vysokou spolehlivost. Zároveň patřila ve své době k nejspolehlivějším a nejpřesnějším samonabíjecím zbraním. Svou konstrukcí a náročným způsobem výroby byla citlivá na znečištění. Skutečnost, že se vyráběla až do roku 1943, potvrzuje, že se jednalo o oblíbenou zbraň.

Psali jsme: Pistole ZVS P21: přesná střelba bez strhávání

Pistole byla vyráběna v mnoha variantách. Jednalo se například o tzv námořnický model Parabellum P04, který byl zařazen do výzbroje válečného námořnictva v roce 1906. Tento model byl vyroben s 150mm dlouhou hlavní v ráži 9 mm Luger. Byla u ní možnost nasazení pažby s dvoupolohovým stavitelným hledím na posledním článku kloubu. Další zajímavým modelem byla tzv. dělostřelecká verze, což byla jakási prodloužená verze této pistole. Jednalo se o Parabellum LP 08 s délkou hlavně 203 mm. U ní byla také nastavitelná pažba a stavitelné tangenciální osmi-polohové hledí s nastavením vzdálenosti střelby do 800 metrů. Například bubnový zásobník pro tuto zbraň byl 32 nábojů.

Vraťme se k nejznámějšímu modelu této zbraně, tedy Parabellum P08. Ta se původně vyráběla v ráži 7,65 mm, což byla v té době obvyklá ráže. S postupujícím časem a požadavkem na vyšší zastavovací schopnost se začala vyrábět v ráži 9 mm Luger. Parabela má úsťovou rychlost 320 m/s. Efektivní dostřel má 50 metrů. Rychlost střelby je zhruba 25 – 30 výstřelů za minutu. Oproti dnes známým zbraním je ceněna pro svůj atypický tvar a zejména pro kloubové natahování. Právě kloubový mechanismus uzamčení závěru přináší pozitiva i negativa zároveň. V případě, že je zbraň čistá a správně udržovaná, proslula přesností střelby. To však nebylo úplně jednoduché, zejména v rámci bojového nasazení.

Své uplatnění Parabela našla samozřejmě v německých ozbrojených jednotkách. Mimo to se však používala v ozbrojených sborech například v Portugalsku, Persii, Finsku, Rakousku, Bulharsku a jiných zemích. Po skončení války se v bývalém západní Německu obnovila výroba zbraní, které navazovali na tuto legendární pistoli.

Nepřehlédněte na Security magazínu: Survival - jak se chovat, abyste přežili v pustině nebo džungli? A kam se schovat před teroristickým útokem? S námi víte více

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.