Autor fotografie: David Červenka|Popisek: Parabellum P08
Dnes již legendární pistole Parabellum P08 Luger, zvaná parabela slaví tento rok 130 let výročí od svého navržení. Právem patří mezi nejslavnější zbraně, které jsou dodnes vyhledávaným artiklem střelců i sběratelů. Vidět byla i v mnoha českých filmech s válečnou tématikou.
Autorem pistole byl německý konstruktér George Luger, který v roce 1888 předvedl její konstrukci. Po deseti letech vývoje si ji nechal v roce 1898 patentovat. V roce 1908 se pistole dostala do výzbroje německé armády a díky tomu získala i část svého názvu, tedy 08. V období mezi lety 1908 až do skončení války bylo vyrobeno více než 3 miliony kusů této zbraně. Mezi výrobce samozřejmě patří německé společnosti Krieghof, Mauser nebo DWM. Méně známým faktem je, že jí vyráběla i britská společnost Vickers. Nechvalně proslula například v koncentračních táborech. Z důvodů složitého výrobního procesu i následného používání byla v průběhu války nahrazena Waltherem P38.
Georg Luger při konstrukci parabely vycházel z modelu Borchardt C-93. To byla první nabíjecí pistole. Parabela je také samonabíjecí pistole a má uzamčený závěr. Německá tradice dala do vínku této zbrani preciznost zpracování, složitější konstrukci a vysokou spolehlivost. Zároveň patřila ve své době k nejspolehlivějším a nejpřesnějším samonabíjecím zbraním. Svou konstrukcí a náročným způsobem výroby byla citlivá na znečištění. Skutečnost, že se vyráběla až do roku 1943, potvrzuje, že se jednalo o oblíbenou zbraň.
Psali jsme: Pistole ZVS P21: přesná střelba bez strhávání
Pistole byla vyráběna v mnoha variantách. Jednalo se například o tzv námořnický model Parabellum P04, který byl zařazen do výzbroje válečného námořnictva v roce 1906. Tento model byl vyroben s 150mm dlouhou hlavní v ráži 9 mm Luger. Byla u ní možnost nasazení pažby s dvoupolohovým stavitelným hledím na posledním článku kloubu. Další zajímavým modelem byla tzv. dělostřelecká verze, což byla jakási prodloužená verze této pistole. Jednalo se o Parabellum LP 08 s délkou hlavně 203 mm. U ní byla také nastavitelná pažba a stavitelné tangenciální osmi-polohové hledí s nastavením vzdálenosti střelby do 800 metrů. Například bubnový zásobník pro tuto zbraň byl 32 nábojů.
Vraťme se k nejznámějšímu modelu této zbraně, tedy Parabellum P08. Ta se původně vyráběla v ráži 7,65 mm, což byla v té době obvyklá ráže. S postupujícím časem a požadavkem na vyšší zastavovací schopnost se začala vyrábět v ráži 9 mm Luger. Parabela má úsťovou rychlost 320 m/s. Efektivní dostřel má 50 metrů. Rychlost střelby je zhruba 25 – 30 výstřelů za minutu. Oproti dnes známým zbraním je ceněna pro svůj atypický tvar a zejména pro kloubové natahování. Právě kloubový mechanismus uzamčení závěru přináší pozitiva i negativa zároveň. V případě, že je zbraň čistá a správně udržovaná, proslula přesností střelby. To však nebylo úplně jednoduché, zejména v rámci bojového nasazení.
Své uplatnění Parabela našla samozřejmě v německých ozbrojených jednotkách. Mimo to se však používala v ozbrojených sborech například v Portugalsku, Persii, Finsku, Rakousku, Bulharsku a jiných zemích. Po skončení války se v bývalém západní Německu obnovila výroba zbraní, které navazovali na tuto legendární pistoli.
Nepřehlédněte na Security magazínu: Survival - jak se chovat, abyste přežili v pustině nebo džungli? A kam se schovat před teroristickým útokem? S námi víte více