Pardubická RETIA vyvinula první český víceúčelový 3D radar

Pardubická RETIA vyvinula první český víceúčelový 3D radar
27 / 07 / 2019, 14:00

Společnost RETIA patří k předním českým výrobcům a dodavatelům radarové techniky a speciální elektroniky. Za více než 25 let své existence vyvinula celou řadu unikátních a špičkových systémů, které našly uplatnění v armádním sektoru i u civilních uživatelů. Nejčerstvější novinku z vývoje pardubické firmy představuje radar ReGUARD, který měl českou premiéru na veletrhu IDET 2019.

Víceúčelový radar ReGUARD je prvním 3D radarem vyvinutým a vyrobeným v Česku. Je určen pro detekci a současné sledování pozemních cílů a pomalých níz­koletících objektů s malou odraznou plochou. Specifickou vlastností pardubické novinky je, že zájmový prostor prohledává pomocí elektronického vy­chylování svazků i mechanického otáčení radarové hlavy.

Koncepce radaru ReGUARD je flexibilní a používá výhradně polovodičovou technologii, která zajišťuje vysokou spolehlivost systému včetně redundance dílů. ReGUARD patří do kategorie pulsně-dopplerovských 3D radarů, což přináší výhodu velkého dosahu a lepšího rozlišení v dálce oproti radarům se stálou vlnou. Univerzálnost radaru ReGUARD podtrhuje možnost jeho použití buď jako samostatného čidla, nebo jeho zapojení jako integrální součásti vyššího systému.

ReGUARD pracuje ve dvou základních režimech, sektorovém nebo celokruhovém. Režimy se od sebe liší způsobem prohledávání prostoru v azimutu. V sektorovém režimu je svazek radarových paprsků vychylován pouze elektronicky v azimutu i eleva­ci. V celokruhovém se radarová hlava senzoru otáčí na rotující základně rychlostí 15 otáček za minutu a elektronické vychylování svazku se používá především k vychylování v elevaci. Vychylování svaz­ku v azimutu zajišťuje rychlé potvrzení detekcí při inicializaci tracku a zvýšení kvality sledování během prohledávání.

Nový radar umožňuje současné sledování pozemních i vzdušných cílů a dokáže zachytit široké spektrum objektů. Je tedy vhodný například k ochraně hranic nebo důležité infrastruktury, uplatní se dobře v antidronových systémech např. při ochraně letišť, ale i v systémech protivzdušné obrany.

ReGUARD je možné dodat v přenosné, statické nebo mobilní konfiguraci. V prvním případě je radarová hlava připevněna na stativu, umožňujícím snadnou změnu polohy. Ve statické konfiguraci je radarová hlava pevně instalována na stacionárním místě, např. budově či stožáru. V mobilní variantě radaru je radarová hlava upevněna na vozidle nebo jiné pohyblivé platformě.

ReGUARD se vyznačuje kompaktními rozměry a malou hmotností, radarová hlava například váží jen 65 kg. Kvůli snížení náročnosti údržby, zvýšení odolnosti a také možnosti nasazení v náročných klimatických podmínkách (například prašné prostředí) konstruktéři společnosti RETIA zvolili pasivní chlazení bez ventilátorů.

Doba rozvinutí a spuštění nepřesahuje 10 minut, přičemž může radar pracovat nepřetržitě po neomezenou dobu. ReGUARD díky schopnosti elektronického vychylování svazků umožňuje rychle prohledávat zájmový prostor, takže dokáže určit a sledovat prioritní cíle během několika málo sekund. V případě objektů s malou odraznou plochou (LSS) činí jeho dosah 18 km s výškovým pokrytím do 3 km, v režimu pozemních cílů je přístrojový dosah rovněž 18 km.

Radar vyhodnocuje informace o cílech pomocí pokročilého zpracování signálů i dat a díky tomu dokáže efektivně potlačovat nezájmové objekty. Radar rovněž disponuje zabudovaným automatizovaným systémem vlastní diagnostiky, což usnadňuje jeho údržbu a zaručuje vysokou spolehlivost. Součástí radaru ReGUARD je i kompaktní výnosné pracoviště pro obsluhu a diagnostiku zařízení, které lze podle charakteru aplikace umístit do vzdálených prostor od pozice radarového senzoru.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace