Pásová BVP a tanky - po Maďarsku ukáže České republice záda při akvizicích těžké techniky asi i Slovensko

Pásová BVP a tanky - po Maďarsku ukáže České republice záda při akvizicích těžké techniky asi i Slovensko
Autor fotografie: Ministerstvo obrany SR, mosr.sk|Popisek: LYNX KF41 během prezentace na Slovensku
26 / 03 / 2021, 13:00

Přes stupňující se vládní krizi připravuje slovenské Ministerstvo obrany akvizici moderních pásových bojových vozidel pěchoty a tanků pro svou 1. mechanizovanou brigádu. Stejně jako v České republice, i v případě slovenské armády jde o splnění závazku vůči spojencům v NATO. V první fázi půjde o náhradu BVP-1 a BVP-2. Ve druhé pak o bezmála pět desítek tanků, které ve výzbroji tankového praporu brigády nahradí stávající T-72M1.

"Pásová obrnená technika by v budúcnosti mala byť ťažiskom ťažkej mechanizovanej brigády, ktorej vybudovanie predstavuje jeden zo základných záväzkov voči aliančným spojencom v oblasti skvalitnenia našich ozbrojených síl. K tomuto, rovnako ako aj ku ostatným záväzkom, pristupujeme s plnou zodpovednosťou – naším cieľom je vybrať a obstarať pre Ozbrojené sily SR plne vyhovujúcu, modernú a spoľahlivú techniku za aktívnej účasti slovenských firiem na tomto procese," uvedl slovenský ministr obrany Jaroslav Naď.

Řeč je o 164 bojových vozidlech v sedmi variantách za přibližně 40 miliard korun, což je částka, která poměrně odpovídá českému projektu. Ten počítá s 210 vozidly (rovněž v sedmi variantách: bojové, velitelské, průzkumné, dělostřeleckého průzkumu, ženijní, vyprošťovací a zdravotnické) za 52 miliard. Zatímco český nákup byl připravován a diskutován roky, tendr byl formálně zahájen již na jaře 2019, a po řadě odkladů nyní reálně hrozí, že jej bude řešit až nová vláda po podzimních sněmovních volbách, zahájený slovenský proces je z hlediska termínů ambicióznější.

Slovenské Ministerstvo obrany si nechá v následujících měsících požadovanou techniku možnými dodavateli představit. Jako první proběhlo statické i dynamické předvedení vozidla LYNX KF 41 od německé společnosti Rheinmetall, která stejné BVP nabízí i Armádě České republiky, ale uspěla s ním již v Maďarsku (které pořídí 218 kusů, z toho většinu vyrobenou přímo v Maďarsku) a účastní se s ním soutěže i v Austrálii.

Na akvizici pásových BVP pak má v roce 2022 navázat bezprostředně další: pořízení 49 moderních tanků, s první dodávkou v roce 2023. Podle slovenského ministra obrany bude soutěž trvat 3-5 měsíců, což nejen z české perspektivy zní jako rekordně krátká doba. Prakticky souběžně s akvizicí pásových BVP plánuje Slovensko pořídit také kolová BVP. Předchozí projekt vozidla Vydra 8x8 (slovenské varianty vozidla AMV XP od finské Patrie) z roku 2018 byl po nástupu vlády Igora Matoviče pozastaven a má být přehodnocen z hlediska svých parametrů.

Podobně jako Česká republika se Slovensko dlouhodobě potýká s podfinancováním svých ozbrojených sil, a stejně jako další státy NATO chce dosáhnout výdajů na obranu ve výši 2 % HDP v roce 2024. V letošním roce plánuje Slovenská republika vydat na obranu částku 1,68 miliardy eur, tedy 1,76 % HDP. Již v roce 2018 vyřešila otázku nadzvukových stíhacích letounů, když rozhodla o nákupu 14 letounů F-16 Block 70/72, kterými nahradí své MiGy-29.

Tagy článku