Pásová BVP na IDETu 2021 - LYNX a ASCOD soupeřily o pozornost, CV90 chybělo

Pásová BVP na IDETu 2021 - LYNX a ASCOD soupeřily o pozornost, CV90 chybělo
Autor fotografie: foto: redakce|Popisek: LYNX KF41, IDET 2021
14 / 10 / 2021, 13:00

Při ohlédnutí za skončeným veletrhem IDET 2021 je pozoruhodné nejen to, které přední společnosti světového a evropského obranného průmyslu se jej zúčastnily a co návštěvníkům a partnerům či potenciálním partnerům prezentovaly, ale i to, které firmy letos do Brna své zastoupení nevyslaly. Z pohledu tendru na pásová BVP je řeč o tradičně intenzívní a atraktivní přítomnosti společností Rheinmetall a GDELS s vozidly LYNX KF41 a ASCOD 42, a naopak absenci expozice společnosti BAE Systems a vozidla CV90.

Letošní kvůli covidu odložený veletrh IDET v Brně nabídl začátkem října nejen pestrou škálu techniky a technologií návštěvníkům z řad laické i odborné veřejnosti, ale především zúčastněnými vystavovateli dlouho postrádanou a velmi oceňovanou příležitost osobních setkání, navázání nových přímých kontaktů a rozvinutí těch existujících. Přes vymoženosti moderní doby v podobě videokonferencí jednoduše nelze mezilidské setkání v živém světě plně nahradit. A protože zapojení českého obranného průmyslu do velkých akvizic a modernizací Armády České republiky je kromě ceny primárním požadavkem a významným hodnotícím kritériem, je zajímavé si všimnout, kdo příležitosti využil, a kdo se bez ní chtěl obejít.

Sledovali jsme mohutný finiš Ministerstva obrany, které těsně před volbami k podpisu dotáhlo nákup samohybných děl CAESAR od francouzské státní společnosti NEXTER a protiletadlových kompletů SPYDER od izraelské společnosti RAFAEL, které Česká republika nakupuje mezivládní dohodou s Izraelem. Jak NEXTER, tak RAFAEL měly v Brně své nepřehlédnutelné expozice. Kromě nich se na veletrhu prezentovala řada francouzských institucí a společností, mj. Défense Conseil International (DCI) podporující francouzský export v oblasti obrany a bezpečnosti, nebo izraelské ministerstvo obrany, resp. jeho Ředitelství mezinárodní obranné spolupráce SIBAT. Jejich nepřehlédnutelnou přítomnost na IDETu nebylo možné číst jinak než jako potvrzení rozvíjejících se česko-francouzských a česko-izraelských vztahů v této oblasti a příslib, že nákupem konkrétní techniky, byť je sám o sobě významný, spolupráce rozhodně nekončí.

K vidění tak bylo jednak samohybné dělo CAESAR 8x8 na podvozku TATRA, s kabinou od TATRA DEFENSE VEHICLE, jednak prezentace a modely protiletadlového systému SPYDER. Svým rozsahem jsou přitom obě významné akvizice daleko za rozměrem nákupu pásových BVP, který se v českých podmínkách proměnil v nekonečnou mýdlovou operu. Sledujeme ji od jara 2019 a finále bylo již mnohokrát odloženo. Konečné nabídky tří uchazečů byly Ministerstvu obrany předány začátkem září. Pokud by bez komplikací pokračovaly další kroky v harmonogramu akvizice, jak jsou naplánované, výsledku se dobereme v únoru či březnu 2022. Celý tendr však ohrožuje jednak podání u ÚOHS, které napadá formu zapojení státního podniku VOP CZ do zakázky, jednak změny, které mohou nastat v souvislosti s ustavením nové vlády a změnou v čele Ministerstva obrany.

Ze tří zmíněných uchazečů na IDETu měli své expozice pouze dva, a sice společnost GDELS, která vystavila své BVP ASCOD 42, a společnost Rheinmetall s BVP LYNX KF41. Thomas Strasser, ředitel mezinárodního obchodu a služeb společnosti GDELS letošní IDET komentoval slovy: "Jsme rádi, že se zde můžeme představit jako firma, která dlouhodobě spolupracuje s českým průmyslem. V Česku je velký potenciál výroby bezpilotních letounů."

A podobně si účast na veletrhu v Brně pochvaloval také viceprezident společnosti Rheinmetall Oliver Mittelsdorf: "Těší mě, že zde vidím tolik lidí, je opravdu plno. Celý můj tým, všichni obchodníci, jsou rádi, že jsou opět na veletrhu IDET. Nejdůležitější je pro nás potkávat se se zákazníky ze střední Evropy. To se nám zde daří. Jsme rádi opět v České republice a moc rádi jsme zpátky v Brně." Obě bojová vozidla pěchoty byla přitom nejatraktivnějším a největším exponátem, ale rozhodně ne jediným, který obě společnosti prezentovaly. Zmínit je třeba robotického psa Rheinmetall Robotics L, který dává jinak trochu otřepanému výroku o vstupu do 21. století poněkud nový obsah.

Třetí z uchazečů, společnost BAE Systems, se svým BVP CV90 na letošním IDETu chyběl. Zřejmě tedy je s českými společnostmi již na všech projektech, které může České republice nabídnout, domluven, a o kvalitách svého vozidla a dalších technologií již ani veřejnost ani potenciální obchodní partnery přesvědčovat nepotřebuje. Možné také je, že neúčast BAE Systems lze vnímat v kontextu průtahů a ohrožení celého tendru na BVP jako svým způsobem hození pověstného ručníku do ringu. Společnost velmi intenzivně komunikuje spolupráci opřenou o zapojení státního podniku VOP CZ, a dojde-li ke změnám či dokonce zrušení tendru, lze očekávat, že tato karta nebude nadále příliš silnou. Tak či onak, CV90 je velmi zajímavý kus vojenské techniky a byla škoda, že jej v Brně návštěvníci hledali marně.

Tagy článku