Obrněný pásový transportér Plastun-SN s motorem z Žigulíku. Rusko zemí neomezených možností

Obrněný pásový transportér Plastun-SN s motorem z Žigulíku. Rusko zemí neomezených možností
Autor fotografie: Mil.ru / Publlic domain|Popisek: Plastun-SN
27 / 06 / 2024, 05:00

Obrněné transportéry a bojová vozidla pěchoty tvoří páteř mechanizovaných sborů všech moderních armád. Kvalita těchto vozů je však trochu lakmusovým papírkem ozbrojených sil dané země.

Jestli někde Rusko skutečně narazilo na hranice svých možností, pak to jsou obrněné přepravní prostředky. Sovětská konstrukční škola se vždy zabývala primárně agilitou, rychlostí a zbraňovým vybavením u svých BTR a BMP. Výsledek je ovšem ten, že s nástupem moderních ATGM (přenosné protipancéřové systémy) a UAV, ruští obrněnci hoří jako papír. Hojně využívaný transportér BTR-80 má maximální sílu pancíře 10 mm a jeho modernizovaný nástupce BTR-90 odolá nanejvýš palbě z těžkého kulometu. To je na ruské poměry ještě velmi slušný parametr. 

Palstun-SN jako náhrada BTR

 

Moskva běžně používá mnohem starší modely BTR, které jsou samozřejmě ještě mnohem zranitelnější, což se následně odráží na bojišti. BMP-1 a 2 jako bojová vozidla pěchoty na tom nejsou o nic lépe. Ani modernizovaná verze BMP-3 na moderní bojiště příliš nestačí a Kreml dělá vše, aby ruská BVP ochránil. Jenže maskovací plachty a slat proti šikovným ukrajinským operátorům nestačí. Proti dronům by byly třeba moderní rušičky, jenže zde se ukazuje ona pověstná ruská „navoněná bída". Na válečný stav přecházející ruský průmysl navíc pod vlivem sankcí prostě není sto vyprodukovat dostatečné množství této elektroniky. Proto přišel na řadu Plastun-SN. 

 

Podle WPtech bylo v říjnu 2023 do služby zařazeno 14 těchto obrněných transportérů. Celkem by jich mělo být padesát. První byl zničen hned v listopadu a teď druhý. Vozidla se nestala příliš oblíbená a jsou označována jako smrtící past. Jejich nasazení a vůbec vývoj jsou naprostou záhadou. V době UAV a ATGM, která jsou schopná zaútočit i na horní část svého cíle, Kreml pošle na frontu Plastun-SN bez střechy. Zřejmě se jedná o kompenzaci za obrovské ztráty na obrněné technice, ale v případě na videu ze sociální sítě X snad jde o vozidlo pro generalitu na přehlídky. Jinak si jeho nasazení nelze vysvětlit. 

Plastun-SN je jedoucí rakev

 

Plastun-SN je podle Defence Blog schopen odolávat palbě z lehkého kulometu, tedy zbraním do ráže cca 9 mm. Zkratka SN znamená zvláštní účel. Vozidlo pojme až osm osob třeba v kombinaci čtyř záchranářů, dvou zraněných a dvou členů posádky. Jiná varianta může nést 82mm minomet nebo kulomety. Otevřená střecha by údajně měla zaručovat větší pohyblivost, ale je zcela jasné, že Plastun je extrémně zranitelný ze strany UAV a také snadno zasažitelný střepinami. Na střeše je pouze vodotěsná látka pro ochranu před nepříznivými klimatickými podmínkami. Zjednodušeně řečeno se rozhodně nejedná o klasické bojové vozidlo. 

Plastun-SN

Pohonná jednotka je z civilní Lady a maximální rychlost činí 50 km/h s doporučenou rychlostí 30 kilometrů za hodinu. Doslova ruská klasika, takže těch padesát to nedá. Pancéřové vojenské vozidlo s motorem z civilního vozu. A ještě na pásech. Rusko je země neomezených možností. Paradoxem trochu právě je 82mm minomet. Ten má dosah maximálně 5 kilometrů a tím pádem Plastun-SN musí operovat z blízkosti fronty, tedy stále v dosahu ukrajinských UAV. Pro posádku musí být zážitek v tomto voze sedět, dokud však nedostanou zásah. Při troše štěstí o něm nebudou ani vědět. 

To vše při váze 3,8 tuny a objemu motoru 1,5 litru. Je zcela jasné, že pancíř bude nedostatečný a motor to i tak na pásech v terénu neutáhne. Že by klasická ruská korupce? Objednat padesát kusů takového šrotu? Zcela nevhodného do bojových podmínek. V každém případě to svědčí o nastávající zoufalé situaci Rusů ohledně techniky. BTR a BMP mizí ve chřtánu fronty opravdu rychle a Moskva zjevně nasadí cokoli, včetně motorek a bugin. Nevadí, že vojáci umírají. Vždyť „nas mnogo".

 

Tagy článku

-->