Pat a Mat odvedeni do ruské armády. Vylepšují techniku. Dřevěné plaňky nebo nakradený železný šrot ale Javelin či NLAW opravdu nezastaví

Pat a Mat odvedeni do ruské armády. Vylepšují techniku. Dřevěné plaňky nebo nakradený železný šrot ale Javelin či NLAW opravdu nezastaví
Autor fotografie: OSINTtechnical
08 / 04 / 2022, 14:00

Výkony ruských ozbrojených sil na Ukrajině zprvu překvapily, zarazily, a následně se staly předmětem mnoha spekulací, analýz a také vtipů. Prakticky ve všech oblastech, od nepružné organizace, neschopné velení, zastaralou výzbroj v technicky nevyhovujícím stavu, přes zoufalý nedostatek logistických prostředků po nechuť odvedenců bojovat za věc, které nerozumějí, a také necivilizovanou, barbarskou krutost vůči bezbranným civilistům. Pověst ruské armády utrpěla ve všech ohledech a očekávanou další fází války na Donbase ji napraví jen velmi těžko. Zvláštním rozměrem je absurdní kutilství ruských vojáků, kteří „posilují“ pasivní ochranu svých vozidel dřevěným či plechovým obložením, různým železným šrotem, který nakradou ve vsích podél cest, jež ovládají. Tak se opravdu nechová moderní armáda tvořená vojáky, kteří vědí, co a proč dělají.

Ruská armáda v důsledku těchto nesmyslných úprav vozidel vypadá nikoli jako ozbrojené síly světové velmoci, ale jako konvoje z postapokalyptických filmů béčkové a céčkové kvality. Nebo jako improvizující teroristé Islámského státu či jejich příbuzní z afghánského Talibanu. Improvizované výbušné zařízení přitom hrozbou je. Improvizovaná pasivní ochrana vozidel tato vozidla neochrání, nebo jen minimálně.

Díky těmto improvizovaným ruským „pancéřovým“ doplňkům přezdívají Ukrajinci ruské armádě „armáda řemeslníků“. Podobně jako dětinsky bojující Kadyrovci si vysloužili přezdívku „tictokoví válečníci“. Jde o naskládané dřevo připevněné na přední části korby nákladních automobilů, dřevěné desky, plechy a kovový odpad umístěný „dovedně“ na různá místa kabiny, případě o jakási „čapí hnízda“ na střeše věží tanků, které mají patrně podle představ svých důmyslných tvůrců chránit vozidlo před Javeliny, tedy řízenými protitankovými střelami, které zpravidla dopadají na tanky shora. Klády si Rusové nepřivezli, ale využili lesů, kterými projížděli. Zprvu bylo tedy možné se domnívat, že mají chránit citlivé části vozidel před palbou z ručních zbraní při přepadech. Možná sloužit pro samovyproštění při zapadnutí do bahna. Tato praxe je u Rusů ale dnes tak rozšířená, že si zřejmě skutečně myslí, že tím posilují odolnost techniky proti protitankovým zbraním.

Kromě prvků „co dům dal“ se objevují také vychytralé kanibalizační projekty. V jednom obzvláště pozoruhodném příkladu, který byl spatřen počátkem dubna na severní Ukrajině, byl zaznamenán nákladní automobil Kamaz s improvizovanou čelní ochranou v podobě krytu převodovky z pásového obrněného vozidla MT-LB. Poškozené či zničené pásové vozidlo již tento kryt nepotřebovalo, tak ho armáda recyklovala. Podle ukrajinských zdrojů bylo podobné opětovné použití součástek z jiných obrněných vozidel zaznamenáno také v okolí Charkova.

Kromě těchto na první pohled improvizovaných příkladů se objevují také příklady poněkud složitějších pancéřových "nástaveb". Polní dílny Rusům zřejmě sestavují pancéřování nákladních vozidel na základě skutečných specifikací vozidla a „na míru“, jak to jen válečné podmínky dovolují. Setkáváme se tak s plechy vyřezanými ve tvarech odpovídajících tvaru korby vozidel s průzory pro řidiče či světlomety.

Tyto druhy „pancéřovaných kabin“ jsou zřejmě účinnější než řešení z dřeva, prken a kovového odpadu, a posádce, motoru i dalším citlivým částem vozidel mohou poskytovat lepší ochranu... proti lehkým ručním zbraním či střepinám. Zaznělo to již mnohokrát, Rusové nebyli připraveni na dlouhý konflikt a na rozhodnou ukrajinskou obranu. V důsledku situace pak reagují, jak jim prostředky a schopnosti umožňují.

Ztráty narůstají. Do 6. dubna to mělo být podle údajů ukrajinského generálního štábu 684 tanků, 1861 obrněných vozidel, 332 dělostřeleckých systémů, 107 salvových raketometů, 1324 dalších vozidel, 76 cisteren. Je-li improvizované přídavné pancéřování možná účinné proti ručním zbraním, pak velkorážové munici, dronům nebo moderním protitankovým střelám s tandemovou hlavicí samozřejmě odolat nemůže.

Ukrajinci zaznamenávají úspěchy proti konvojům, kdy pomocí léček a dobře umístěných zbraní decimují nepružné formace ruských vozidel řízené nezkušenými vojáky a vedené neschopnými důstojníky, nebo důstojníky slepě následujícími zcela zastaralou doktrínu a taktiku použití tankových či mechanizovaných sil. Pokračující přísun moderních a těžkých zbraní a další podpora ukrajinské armády pravděpodobně jen zvýší hrozbu, které jsou ruská vozidla na Ukrajině vystavena, a lze tedy očekávat, že kutilské úsilí zoufalého agresora ve snaze omezit své ztráty a spíše posílit falešný pocit bezpečí vojáků bude pokračovat.

Zdroj: The Drive, Twitter

Tagy článku

-->