Patnáctý tankový den se vydařil

Patnáctý tankový den se vydařil
Popisek: Ajban
03 / 09 / 2017, 19:00

Jak jsme avizovali v pátek, konal se včera patnáctý tankový den ve Vojenském technickém muzeu Lešany. Hrozby deště se nenaplnily, takže nakonec zůstalo jen jezdění a válčení v bahně. Menší vozidla nakonec jezdila po betonové vozovce, aby v bahně nezůstala. Jedním z takových malých válečných strojů byla kuriózní belgická výsadkářská tříkolka, výrobek společnosti Fabrique Nationale. Nicméně řada tanků si razila cestu i hlubokou vrstvou rozmoklé zeminy.

Součástí tankového dne byla velká dynamická ukázka boje americké a německé armády, která snesla srovnání s podobnými akcemi kdekoli ve světě. Její základ tvořili příslušníci klubů vojenské historie. Z hlediska vidění a slyšení vylepšilo ukázku velké množství pyrotechnických efektů a rovněž ohňomet německé pěchoty. Nejviditelnější byla sbírka amerických vojenských vozidel různých typů z druhé světové války Pavla Rogla z Prahy. Po řadu let, kdy se konaly různé ukázky bojů, se změnila i úroveň účastníků. V současnosti jsou v podstatě předpisově vystrojeni a vyzbrojeni a rovněž vozidla dosahují prakticky dokonalosti z hlediska vzhledu. Nejedná se již jen o nějaké vozidlo, ale veškerou správnou výzbroj a výstroj, což prezentuje nemalé náklady a rovněž nespočet pracovních hodin.

V posledních patnácti letech navštívili muzeum v Lešanech, které je dílem především plukovníka Aleše Knížka a jeho osvědčeného týmu, prakticky všichni ministři obrany. Současný ministr Martin Stropnický přijel do Lešan opakovaně. Nicméně právě on se prezentoval letos jinak, než většina ostatních. Usedl za řízení amerického polopásového obrněného transportéru, známého jako Halftrack a objel několikrát arénu. To nepředvedli ani ministři, kteří byli vojáky z povolání, nebo se snažili prezentovat jako militární nadšenci.

Na úspěchu 15. tankového dne měli podíl rovněž technici pracující ve Vojenském technickém muzeu. Právě na nich spočívá příprava tanků, různých obrněných i jiných vozidel a dělostřeleckých zbraní. Kromě toho rovněž řídí většinu techniky v rámci dynamických ukázek. Nejdravější jízdu, doslova bojového charakteru, předvedl letos praporčík Šula v tankem T-72. O co veselejší jezdění, o to drsnější bude mytí zablácené techniky, konzervace a uložení. Jako řidiči se v ukázkách zapojují nemnozí, nicméně léty osvědčení dobrovolníci, jako například občanský zaměstnanec vojenského letectva Vlastimil Běhounek, který vozil do muzea techniku již v devadesátých letech, kdy vznikalo.

Součástí prezentace AČR byla ukázka činnosti psovodů s jejich čtyřnohými pomocníky z kynologické základny v Grabštejně. Podařilo se jim zaujmout diváky takovým způsobem, že děti se o možnost spolupracovat jako figuranti při hledání teroristických náloží, téměř popraly. Po ukončení dynamických ukázek si mohli návštěvníci prohlédnout zblízka historickou i současnou vojenskou techniku, včetně klubové v prostoru celého muzea.

Tankového dne se jako již tradičně zúčastnilo několik výrobců moderní vojenské techniky. Konsorcium CSG/Tatra reprezentoval samohybný minomet Soltam na podvozku kolového obrněného transportéru Pandur. Poprvé v terénu mohli diváci shlédnout slibované kolové obrněné vozidlo Ajban 440A, výrobek společnosti VOP cz a rovněž terénní automobil se zvýšenou balistickou odolností Perun společnosti SVOS. VOP cz navíc předvedl malé kloubové ženijní a technické vozidlo, které je využitelné jak u armády, tak v civilu.

Lze konstatovat, že 15. tankový den působil velmi kompaktním a profesionálním dojmem. Potěšující byly rovněž davy diváků, kteří se nezalekli hrozby deště. Neméně potěšující je velký počet rodičů s dětmi, kteří navštěvují akce lešanského muzea, což ukazuje, že pozitivní vztah k armádě, technice a vlastenectví ještě nevymřely.

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace