Patria AMV jako veterán z Ukrajiny s minometem NEMO 120 na Bahnech 2024, byli jsme na místě

Patria AMV jako veterán z Ukrajiny s minometem NEMO 120 na Bahnech 2024, byli jsme na místě
Autor fotografie: Redakce SM|Popisek: Patria Nemo 120 AMV
07 / 07 / 2024, 09:00

Minomety mají na bojišti stále nezastupitelnou pozici. Munice je levnější než speciální dělostřelecké granáty a systémy jsou i poměrně přesné. Patria Nemo je i žhavým kandidátem pro výzbroj AČR.

Minomet je dělostřelecká zbraň, která střílí horní skupinou úhlů. Díky této vlastnosti jsou ve výzbroji armád takřka nenahraditelné, byť moderní munice do klasických děl je již dokáže nahradit časovými spínači a speciální trajektorií. Raketová munice do klasických děl a houfnic je však velmi drahá. Standardní minomet je bezzákluzový, má vysokou kadenci i přesnost střelby. Používá dělostřelecké miny, které jsou lehčí než granáty stejné ráže u děl. Vyznačuje se velmi vysokou přesností, ale menším dostřelem. Samohybné minomety jsou již zákluzové a nabíjejí se zezadu. 

NEMO Patria na Bahnech a jako možnost pro AČR

 

Modernizační návrh generála Opaty z června 2018 počítá s koupí 62 samohybných minometů. Současná vláda tuto akvizici odložila až po roce 2030 a nijak tento segment nespecifikovala. Akviziční požadavky byly poměrně vysoké. Mimo jiné mezi ně patří autonomní zbraňový komplet ráže 120 mm, automatizovaný systém řízení palby, protiminová ochrana, letecká přepravitelnost, rychlostní limity, integrace národního systému velení a řízení, inerciální navigační systém a velmi zásadní schopnost přímé střelby. 

Patria NEMO 120 AMV

Na světě existují jen tři samohybné minomety, které jsou přímé střelby schopné: CROSSBOW od Elbitu, polský M120 Rak a právě finský Patria Nemö. Právě na tomto základě nejspíš není náhoda participace Patrie na Bahnech 2024, kterých jsme se zúčastnili. Finové by jistě měli zájem nám systém prodat a jednoznačně stojí za úvahu, protože platforma AMV je prověřená na Ukrajině s tím, že nejsou hlášeny žádné potíže a prakticky ani ztráty. Podle Yle bylo sto kusů vozidel odesláno Polskem na základě licenční dohody s Finy už v první polovině roku 2023. 

PATRIA AMV XP

 

Případný nákup finské Patrie by nepochybně zahrnoval jako platformu poslední modernizaci AMV XP 8x8 z roku 2019. Podle Army Technology je vozidlo dlouhé 8,1 metru, 2,5 m široké a s věží 2,4 metru vysoké, maximální bojová hmotnost je 32 tun. Obsahuje generickou architekturu, to znamená, že lze snadno měnit elektronické komponenty, případně zbraňové a je připravené na další modernizace. Obrněnec je poháněn řadovým šestiválcem o výkonu 450 kW, má automatickou převodovku se sedmi rychlostními stupni vpřed a dvěma vzad. Má centrální systém huštění pneumatik a hydraulicky ovládané kotoučové brzdy proti protiblokovacím systémem. 

Patria NEMO 120 AMV

AMV Patria má na silnici rychlost až 100 km/h a ve vodě se brodí rychlostí 10 km/h. Je tedy obojživelné s maximálním dojezdem 1000 km. Jednoznačně se jedná o jedno z nejmodernějších vozidel v rámci NATO a lze ho nalézt v armádách Slovinska, Polska, Chorvatska nebo Slovenska. Kromě Ukrajiny bylo bojově nasazeno v Afghánistánu, Čadu a Jemenu. Balistická i protiminová ochrana je modulární a nabízí ve své třídě podle Patrie nejvyšší odolnost. AMV zvládne překračovat nejenom vertikální překážky výšky 70 centimetrů, ale také tankové zákopy široké více než 2,1 m. Podle volby uživatele může vozidlo zatáčet první a poslední nápravou, což z něj činí ideální platformu do členitého terénu nebo městského prostředí. 

Minomet Patria NEMO 120 

 

Na polygonu Bahna jsme přímo mohli vidět finský minometný systém, jak lze spatřit na našem níže přiloženém videu. Věž je dálkově ovládaná a je na ní nainstalován jednohlavňový minomet ráže 120 mm. Stanice je mimořádně lehká, váží jen dvě tuny a konfigurovatelná na obou AMV, 6x6 i 8x8. Rozsah palby je 360 stupňů a důležitým faktorem je schopnost přímé střelby. Systém nabíjení je automatický a zásoba střeliva činí 60 kusů. 

Systém řízení palby patří mezi pokročilé a opět velmi důležitým faktem je schopnost střelby za jízdy. To činí finskou Patrii opravdu velmi zajímavou. Navíc je připravená na kompletní síťové propojení na bojišti. Dostřel je až deset kilometrů s kadencí šesti ran za minutu s tím, že první tři rány jsou do patnácti vteřin. Vzhledem k parametrům a bojové prověřenosti se jedná o vážného uchazeče pro modernizaci AČR. Konflikt na Ukrajině jasně prokazuje významnou roli dělostřelectva i v moderní válce a to včetně těžko nahraditelných minometů.


 

Tagy článku