Patria vede projekt evropské spolupráce. Vyvíjí obrněná vozidla nové generace

Patria vede projekt evropské spolupráce. Vyvíjí obrněná vozidla nové generace
Autor fotografie: Ex13, CC BY-SA 3.0|Popisek: Chorvatské obrněné vozidlo Patria AMV (ilustrační obrázek)
07 / 07 / 2021, 09:00

Patria vede konsorcium obranného průmyslu, které bylo vybráno jako součást Programu rozvoje evropského obranného průmyslu (European Defence Industrial Development Programme, EDIDP), což je průmyslový program Evropské unie (EU). V rámci EDIDP bude klást důraz na schopnosti pozemní techniky (Ground Combat Capabilities, GCC), přesněji na vývoj obrněných platforem nové generace a upgrade těch existujících. Patria působí jako průmyslový koordinátor EDIDP-GCC-2020 a za účelem realizace programu vytvořila konsorcium s názvem FAMOUS (European Future Highly Mobile Augmented Armoured Systems). Konsorcium zahrnuje 20 předních společností obranného průmyslu z různých zemí EU.

EDIDP je program rozvoje obranného průmyslu určený k podpoře konkurenceschopnosti a inovačních kapacit obranného průmyslu Unie. EDIDP je první program rozvoje obranných schopností financovaný EU. Jeho finanční krytí dosahuje 500 milionů eur. Výběr programu EDIDP byl proveden na konci června 2021 a zahájení projektu proběhne na podzim 2021. Projekt GTC vedený Patrií potrvá dva roky.

Program FAMOUS si klade za cíl vyvíjet technologie budoucnosti, které zlepší schopnosti pozemního boje v oblastech mobility, hybridního provozu, výroby a skladování energie, bezpečnostních systémů, situačního přehledu, robotiky, řešení C4I, zbraňových systémů a moderních řešení podpory životního cyklu.

„Patria, jako mezinárodní společnost s jedinečnou odborností v oblasti obrany na zemi, na moři i ve vzduchu, je koordinátorem konsorcia díky tomu, že vede a koordinuje program FAMOUS. Všech 19 společností, včetně integrátorů pozemních bojových systémů, high-tech podniků se střední kapitalizací i malých a středních podniků, dodá projektu vysoce odborné znalosti, technologie a know-how. Komplexní kombinace řady špičkových schopností pozemních systémů podstatně zlepší výkon a technologie obrněných platforem,“ říká Esa Rautalinko, prezident a generální ředitel společnosti Patria.

„Tento vývojový program je cenný nejen díky vývoji platforem, ale také proto, že se jedná o jedinečný a inovativní přístup k vývoji v oblasti technologií nové generace, které lze využít v různých obrněných vozidlech a systémech. Tyto koncepty lze rychle zpřístupnit a implementovat již během současného víceletého finančního rámce (Multiannual Financial Framework) v budoucích architekturách systémů, stejně jako je lze využít v budoucích evropských systémech obrněných vozidel. Nejde jen o financování vývojových prací, produkty také nakonec dosáhnou svého reálného využití. Tento přístup povede k unifikaci, a tím zvýší soudržnost, standardizaci a kompatibilitu mezi různými platformami v EU,“ říká Jussi Järvinen, prezident divize Patria Land.

 

Patria je mezinárodním poskytovatelem podpůrných služeb v rámci životního cyklu v oblasti obrany, bezpečnosti a letectví, pilotního výcviku a technologických řešení. Svým zákazníkům z letecké a vojenské oblasti nabízí dostupnost vybavení, neustálý rozvoj výkonnosti a také vybrané produkty a služby v oblasti zpravodajských, sledovacích a řídicích systémů. Posláním společnosti Patria je dodávat svým zákazníkům důvěru v jakýchkoliv podmínkách a její vizí je být partnerem č. 1 pro kritické operace. Patria je přítomna v řadě lokalit, například ve Finsku, Švédsku, Norsku, Belgii, Estonsku a Španělsku. Patria zaměstnává 3 000 profesionálů. Vlastníky společnosti Patria jsou finský stát (50,1 %) a norská společnost Kongsberg Defence & Aerospace AS (49,9 %). Patria vlastní 50 % norské společnosti Nammo a dohromady tyto společnosti tvoří vedoucí partnerství v rámci norského obranného průmyslu.

www.patriagroup.com

 

 

Tagy článku