Peking poskytuje know-how íránským islamistům. Multifunkční katamarán Abú Mahdí konkuruje západním korvetám

Peking poskytuje know-how íránským islamistům. Multifunkční katamarán Abú Mahdí konkuruje západním korvetám
Autor fotografie: Tasnim News Agency / Wikimedia Commons / CC BY|Popisek: Korveta třídy Šahíd Sulejmání
09 / 01 / 2024, 06:00

De technických specifikací je třída íránských korvet Šahíd Sulejmání plně konkurenceschopná na světových oceánech. Při dlouhodobých sankcích, jež jsou uvaleny na Teherán, je až příliš znát vliv čínské pomoci při vývoji zbraňových systémů.

Šahíd Sulejmání (Mučedník Sulejmání) je třídou íránských korvet, jichž je Abú Mahdí posledním, tedy čtvrtým, přírůstkem. Zatímco třída je pojmenována po Kásimu Sulejmáním, jenž byl velitelem íránských speciálních jednotek Quds, zřejmě měl velký vliv na jaderný program Teheránu a Američané ho zabili v roce 2020, Abú Mahdí al-Muhandise zesnul po boku Sulejmáního stejný den.  

Podle webu Naval Journal má loď výtlak okolo 600 tun a délku 67 metrů. Rychlost činí slušných 32 uzlů a umožňují ji čtyři dieselové motory se schopností plavit se až 9 300 km. Na lodi je nainstalována nejnovější elektronika domácí výroby. Spolupráce mezi Čínou a Íránem je veřejným tajemstvím, Teherán produkuje minimálně na pohled relativně moderní zbraně, koneckonců loď je konstrukčně srovnávána čínským raketovým člunem Type 22, a je celkem jasné, že Peking pomáhá Iráncům i s vývojem elektronických systémů. 

Mahdí je vyzbrojen 30mm automatickým kanónem, čtyřmi tříhlavňovými rychlopalnými děly o ráži 20 mm. Má šest protilodních řízených střel, 16 raket země vzduch a 6 země země. Na palubě je heliport, který unese pětitunový vrtulník a plavidlo také nese tři rychlé útočné čluny, jež jsou obsluhovány jeřábem. Čluny je tedy možné vyzdvihnout a přezbrojit po splnění mise. Mahdí je zařazen k Islámským revolučním gardám 

Podle Defence blog k vybavení patří i drony a zařízení k jejich obsluze. Obecně lze říct, že Mahdí je poměrně univerzálním a všestranným bojovým námořním prostředkem. Zároveň je to další důkaz, že země Třetího světa investují do svých armád nemalé prostředky a jejich vojenská moc roste. Je nepravděpodobné, že by se íránská loď mohla rovnat těm západním, ale minimálně se o to snaží. Rostoucí moc Íránu nepochybně nelibě nese nejen Izrael, ale i větší část zemí sunnitského světa. 


 

Tagy článku