Peking zuří: Indie a USA pořádají vojenské cvičení přímo za ,,jeho humny"

Peking zuří: Indie a USA pořádají vojenské cvičení přímo za ,,jeho humny&quote;
Autor fotografie: flickr.com (CC BY 2.0)
30 / 11 / 2022, 11:00

Společného vojenského cvičení se účastní američtí a indičtí vojáci v nepříznivých podmínkách blízko čínských hranic, kde panují dlouholeté spory s Indií.

V ovzduší zhoršené geopolitické situace způsobené válkou na Ukrajině, jednak stále aktuálními pohraničními spory mezi Indií a Čínou, probíhá společné americko-indické cvičení v hornatém a chladném terénu, informovala agentura AP. Akce probíhá v indickém Auli a k tamním vojákům se připojil jejich americký protějšek z 2. brigády 11. výsadkové divize.  

Cvičení zahrnovalo seskok vojáků z helikoptéry, použití speciálně trénovaných psů, boj ,,muž proti muži" bez zbraně či nasazení bezpilotních vozidel určených k zneškodnění bomb. Peking takové události vždy hodnotí jako provokace a zvyšování napětí. Indičtí vojáci si nicméně cvičení pochvalovali: ,,Vyměnili jsme si vzájemně naše nejlepší zkušenosti," neskrývá z akce nadšení Pankaj Verma z indické armády.

Podle indického ministerstva obrany se společné cvičení soustředilo také na průzkumné aktivity, boj ve ztížených vysokohorských podmínkách a poskytnutí účinné lékařské péče v tomto nehostinném prostředí.

Toto cvičení mezi americkými a indickými vojáky se nekoná poprvé, ale má dlouhou tradici. Místo setkání se střídá, minulý rok se odehrálo cvičení na Aljašce. Cvičení v praxi dokazuje, že dochází na jedné straně k zpevňování americko-indických vazeb, i když v případě Indie hraje poměrně důležitou roli stále Rusko, a naopak ke zhoršování indicko-čínských vztahů na straně druhé, které je již staršího data.

K prudkému nárůstu napětí mezi Indií a Čínou došlo například před dvěma lety, co došlo k několika návazným incidentům. 5. května 2020 se u jezera Pangong střetli čínští a indičtí vojáci, kteří se vzájemně fyzicky napadli. Další šarvátka se pak odehrála o několik dní později v průsmyku Naku La, když indičtí vojáci zastavili čínskou hlídku. Znovu se strhla rvačka. Čína i Indie se pak obviňovali (a obviňují) z toho, že jejich vojenské jednotky překročily tzv. linii aktuální kontroly (Line of actual control - LAC).

Zdroj: Associated Press

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace