Pentagon finalizoval dohodu na ,,obří nákup" 478 letounů F-35 za 34 miliard dolarů

Pentagon finalizoval dohodu na ,,obří nákup&quote; 478 letounů F-35 za 34 miliard dolarů
30 / 10 / 2019, 18:00

Dohodu o ,,obřím nákupu" letounů 5. generace F-35 finalizovalo americké ministerstvo obrany se společností Lockheed Martin.

Pentagon dokončil v úterý dohodu s výrobcem Lockheed Martin na pořízení dalších 478 letounů F-35, uvedl server defenseworld.net. Každý stroj má stát podle tohoto serveru kolem 71 milionů dolarů (jiné zdroje jako například server defensenews.com uvádějí cenu 78 milionů dolarů). Celkově se má vyšplhat suma za všechny letouny na astronomických 34 miliard dolarů.

Dohoda zahrnuje dodávku 291 letounů pro USA, 127 je vyčleněno pro partnery účastnící se programu F-35 a 60 strojů bude prodáno zahraničním zákazníkům v rámci FMS (Foreign Military Sales). 

Stíhače F-35 jsou nyní žádaným zbožím. Začátkem října se objevila v médiích informace, že Jižní Korea chce pořídit dalších 20 strojů F-35, Polsku má být dodáno 32 letounů v konvenční variantě F-35A za odhadovanou cenu 6,5 miliard dolarů. Na cestě ke ,,svým" letounům F-35 je také Belgie, Nizozemí pak rozšíří svou letku strojů 5. generace F-35 na 46 nákupem dalších 9 letounů za 1,1 miliard dolarů. 

 

Zdroj: defenseworld.net

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace