Pentagon řeší rébus s vyřazováním letounů F-22. Na jejich místo se tlačí stíhač nové generace NGAD

Pentagon řeší rébus s vyřazováním letounů F-22. Na jejich místo se tlačí stíhač nové generace NGAD
Autor fotografie: Wikimedia Commons, volné dílo|Popisek: Letoun F-22
20 / 05 / 2023, 14:30

Jak Pentagon naloží s legendárními letouny F-22? Není pochyb o tom, že projekt NGAD představuje pro USA jednu z priorit, a tak budou F-22 vyřazovány postupně.

V případě projektu NGAD se má jednat o nejmodernější stíhač určený k získání vzdušné nadvlády a po roce 2030 je v plánu nahrazení strojů F-22 Raptor právě letouny 6. generace. Klíčovými pojmy, jež od nového letounu lze očekávat je stealth, umělá inteligence a otevřená architektura.  K tomu připočteme předpokládanou kapacitu nového letounu plnit mise na velké vzdálenosti tváří v tvář růstu zejména čínské vojenské moci, ale přirozeně také ruské.

F-22 mají být podle představy vojenských činitelů Pentagonu jakýmsi pomyslným mostem k novému výkonnému stíhači NGAD, který je nyní prioritním projektem, o čemž není pochyb. Letoun má ,,zařídit" USA vzdušnou převahu do roku 2050 a za tuto hranici. Otázkou však zůstává časový rámec vyřazení legendárních letounů F-22.

Pentagon zvažuje, že vyřadí nejstarší letouny, a to v počtu 33 kusů příští rok. Jedná se o stroje, kterou nejsou schopné být nasaditlené do jednotlivých misí. Vzhledem k tomu, že USA nyní disponuje 186 letouny F-22, tak by po této redukci činil počet F-22 153 strojů. Ušetřené prostředky, které jsou vázáné ke starším F-22 by se potom plynule ,,přelily" na upgrade dalších F-22, s nimiž se ještě počítá dál, F-35 a pak také již zmíněný projekt NGAD.

Tajemník amerických leteckých sil Frank Kendall již před časem prohlásil, že nepředpokládá, že by v blízkém časovém horizontu byly vyřazeny další F-22. Ušetřené prostředky se podle Kendalla hodit k právě k financování projektu NGAD, který může být vzhledem k zabudovaným technologiím příští generace ,,extrémně drahý".

Americký Kongres, respektive někteří zákonodárci se na druhé straně obávají, aby tempo vyřazování strojů F-22 bylo příliš překotné. Varují tak před tím, aby se stíhač vyřadil ze služby příliš brzy. Americké letectvo se nemá letounů zbavovat v takovém počtu, aby nepředběhly samotný vývoj NGAD a ,,nezela" tak díra právě mezi F-22 a tímto projektem.

Může se totiž stát, že vývoj NGAD se může z různých důvodů zpozdit, a pokud by se mezitím Pentagon zbavil většiny F-22, pak by ,,kapacitní díra" skutečně zela. Důležitý tak bude v tomto směru pevný časový harmonogram postupného vyřazování strojů F-22. Pentagon má na druhé straně dostatek času, jak se s problémem vypořádat, protože NGAD má podle předběžných propočtů nahradit F-22 až po roce 2030, jak už jsme uvedli na začátku.

Zdroj: Defense News, Business Insider

Tagy článku

-->