Pentagon: Turecký nákup protivzdušných systémů S-400 může mít vážné důsledky pro vzájemné vztahy

Pentagon: Turecký nákup protivzdušných systémů S-400 může mít vážné důsledky pro vzájemné vztahy
07 / 03 / 2019, 14:00

Mluvčí Pentagonu Eric Pahon vyslal Turecku varování, že pořízení protivzdušných systémů S-400 od Ruska může mít pro vztahy Turecko-USA vážné důsledky zejména v obranné spolupráci.

Napětí mezi Tureckem a USA nadále stoupá. V pondělí prohlásil mluvčí Pentagonu Eric Pahon, že nákup systémů S-400 může být nemalý dopad na na americko-turecké vztahy v rovině obranné spolupráce. Spor mezi oběma státy vygradoval znovu v plné síle na začátku roku, kdy Turecko uvažovalo současně s nákupem S-400 i o pořízení mobilního raketového systému Patriot od USA. Ty však jasně vzkázaly Erdoganově režimu, že Turecko musí nejprve ustoupit nákupu ruských protivzdušných kompletů S-400 a pak je možné nabídnout Turecku Patriot k prodeji.

Turecký ministr zahraničí Mevlüt Cavusoglu však již dříve v reakci prohlásil, že se Turecko ruských protivzdušných kompletů S-400 výměnou za možný nákup amerického mobilního raketového systému Patriot nevzdá.

Rozepře pak pokračovaly dále, když americký viceprezident Mike Pence na mnichovské bezpečnostní konferenci vyzval Turecko, ,,ať nepokračuje v dohodách o nákupu S-400 od Ruska" a prohlásil, že ,,USA nebudou nečinně přihlížet tomu, jak členové NATO kupují zbraně od našich nepřátel". Zhoršené vztahy měly za následek, že Trumpova administrativa minulý měsíc zablokovala transfer 100 letounů F-35 Turecku. Pořízení systémů S-400 Tureckem pak může potenciálně ovlivnit i další americké vojenské dodávky Turecku, jakou je například transportní vrtulník CH-47F Chinook, víceúčelový vrtulník UH-60 Black Hawk či stíhač F-16.

USA se obávají, že nákup ruských protivzdušných systémů S-400 jedním ze členů NATO od Ruska může podrýt alianční interoperabilitu, z čehož může těžit právě Rusko.

Prezident Recep Erdogan nicméně již před časem naznačil, že nákup systémů S-400 je již hotovou věcí a navíc dodávka systémů S-400 je již smluvně zavázána. To však bude mít nepochybně za následek další ochlazení americko-tureckých vztahů nejen v obranné spolupráci.

 

Zdroj: rt.com

Tagy článku