F-35 jako ,,ultimátní zabiják" mezikontinentálních balistických raket?

F-35 jako ,,ultimátní zabiják&quote; mezikontinentálních balistických raket?
29 / 03 / 2019, 09:00

Letoun páté generace F-35 by mohl být vybaven interceptorem - zbraní, jež by mohla zlikvidovat i mezikontinentální balistickou raketu.

Příštích šest měsíců bude Pentagon zvažovat možnost vývoje nové zbraně pro letoun F-35, která mu umožní zničit mezikontinentální balistickou raketu v její brzké fázi letu, uvedl server defensenews.com.

Vedoucí představitelé Pentagonu, kteří jsou zodpovědní za vývoj nových technologií, jsou optimističtí, co se týče tohoto plánu. Podle nich totiž může být nová zbraň jednak efektivní z pohledu svého provozu, jednak nemusí být ani drahá. Pokud by tento plán dostal zelenou, v praxi by to vypadalo tak, že by F-35 vybavená interceptorem balistických raket se pohybovala velmi blízko odpalovacím zařízením v dosahu nepřátelské rakety, aby mohla během její brzké fáze letu proti ní účinně ,,stíhačem" zasáhnout.

Podeskretář pro výzkum a inženýrství Mike Griffin prohlásil, že je možné tyto nové zbraně nasadit do problémových regionů, jako je například Severní Korea. Instalovaly by se na technologicky vyspělé letouny (F-35). Griffin k tomu dodal, že tato zbraň je rozhodně něčím, čím by se tým zodpovědný za vývoj nových technologií měl zabývat.

Právě F-35 by měl být hlavním ,,trumfem" pro potenciální novou zbraň. Má totiž výkonný systém senzorů, který je schopný detekovat infračervenou signaturu balistické rakety a počítače letounu mohou identifikovat polohu letící střely. V budoucnu by tak mohl F-35 vybaven novým či modifikovaným interceptorem, schopným sestřelit nepřátelské balistické rakety v brzké fázi jejich letu.

Otázkou zůstává, jestli je reálné i z finančního hlediska udělat z F-35 ,,zabijáka" nepřátelských mezikonentinentálních raket a zda si to může vůbec Pentagon dovolit. Úskalím plánu vybavit F-35 ,,stíhačem" nepřátelských balistických raket je vázání letounů páté generace na tento úkol, což by mohlo ,,ukrojit" čas určený i na jiné mise. 


Zdroj: defensenews.com

Tagy článku