Vyslání krále tanků, amerického Abramsu na Ukrajinu nedává podle Pentagonu smysl

Vyslání krále tanků, amerického Abramsu na Ukrajinu nedává podle Pentagonu smysl
Autor fotografie: CC BY-NC-ND 2.0|Popisek: Americký tank Abrams
23 / 01 / 2023, 08:00

V tuto chvíli nemá smysl posílat tanky Abrams na Ukrajinu, řekla ve čtvrtek mluvčí Pentagonu Sabrina Singhová. Poukázala také na problémy s logistikou a údržbou amerických strojů. Zároveň zdůraznila, že existuje mnoho zemí, které mohou Ukrajinu zásobovat Leopardy.

Problémy s Abramsem jsou hlavně s údržbou. Jedná se o tank, která je poháněný plynovou turbínou, zatímco Leopardy a Challengery mají jiné motory, dieselové, takže se snadněji udržují. Mluvčí Pentagonu Sabina Singhová ve čtvrtek řekla, že se evropské tanky mohou pohybovat po velké části Ukrajiny, než budou potřebovat doplnit palivo.

,,V tuto chvíli prostě nedává smysl dodávat tanky Abrams Ukrajincům," řekla Singhová s odkazem na zprávy na tiskové konferenci, že Německo odmítá souhlasit s dodáním tanků Leopard, dokud se USA nerozhodnou poslat Abramsy.

Mluvčí zároveň zdůraznila, že Německo je pouze jednou z mnoha zemí, které jsou schopné Leopardy dodat. ,,Existují další země, které o dodávkách tanků diskutují, takže to nechám na nich, aby si o tom promluvili na setkání kontaktní skupiny na americké letecké základně Ramstein v Německu," dále uvedla Singhová.

Na otázku, zda USA podporují snahy Ukrajiny osvobodit Krym, Singhová odpověděla jednoznačně. „Krym je součástí Ukrajiny, v tom máme jasno od začátku. Pokud se Ukrajinci rozhodnou provést operace na Krymu, mají na to plné právo.“

Americký hlavní bitevní tank M1 Abrams, tedy standardní tank americké armády a mariňáků, od doby svého uvedení na trh na konci 70. let minulého století prošel mnoha upgrady. Od Němci navrženého děla ráže 120 mm, přes pancíř z ochuzeného uranu až po síťové schopnosti, jako je Blue Force Tracker.

Stal se tak neoddiskutovatelným králem doby po ukončení studené války. Nastavil standardy pro svou ideální kombinaci palebné síly, ochrany a mobility.

Jiné tanky mohou být také dobré, ale Abrams má na rozdíl od nich bojové zásluhy. M1 Abrams bojoval ve dvou významných konfliktech – v roce 1991 ve válce v Zálivu a v roce 2003-2010 v irácké válce, kdy zničil mnoho nepřátelských tanků za poměrně malých vlastních ztrát.

Během války v Zálivu, které se účastnilo 1 848 tanků Abrams, bylo zničeno nebo poškozeno 23 strojů, z toho 9 bylo zlikvidováno nepřítelem, 7 přátelskou palbou a 2 vyřazeny záměrně, aby nepadly do rukou nepřítele.

Zdroj: tvp.info, The National Interest

 

Tagy článku