Perun od SVOS: bojové vozidlo se jako jediné netestovalo v ČR. Nechce výrobce něco utajit?

Perun od SVOS: bojové vozidlo se jako jediné netestovalo v ČR. Nechce výrobce něco utajit?
26 / 04 / 2019, 08:30

I přestože renomovaný Vojenský výzkumný ústav v České republice splňuje všechna kritéria pro testování vozidel a je oprávněn vystavit všechny potřebné certifikace Výrobce Peruna, SVOS Přelouč se rozhodl podrobit vozidlo testování ve vzdáleném německém institutu IABG, což navozuje otázky, zda se firma nezkouší něco utajit.

Armáda ČR dosud nikdy nezařadila do výzbroje vozidlo s pancéřováním, které by nebylo podrobeno balistickým zkouškám v ČR pod dozorem národní autority, tedy Vojenského výzkumného ústavu. Proč tedy SVOS nechává testovat Peruna v Německu? Expert, který si nepřál být jmenován, vysvětlil pro SM, že důvodem může být dosud nevyzkoušený podvozek.

                                   

Ten je vzduchový, a přestože nabízí vyšší komfort pro posádku, skládá se z více dílů a tím zvyšuje váhu proti tradičnějším řešením. Systém je komplikovanější a obsahuje více podpůrných agregátů. A stále platí, čím více článků v řetězu, tím vetší riziko přetržení, a pokud by kvůli závadě na podvozku nemohl jet Perun při ostré akci vůbec, byla by to katastrofa.

Vozidlo se navíc musí testovat v takové verzi, ve které jej pak objednavatel bude přebírat. Na to Vojenský výzkumný ústav vysloveně upozorňuje ve  svých vyjádřeních. Pro zkoušky ochrany osádky dle normy STANAG musí být zkoušené vozidlo kompletně vybavené, nastavené na provozní hmotnost, včetně konstrukce a materiálu. Zároveň interiér musí být testován tak, jak nakonec bude dodán zákazníkovi.  Zda byl takto Perun v zahraničí testován, výrobce nijak dosud nedoložil, a nezdá se, že by se k tomu chystal. Celý příběh tak navozuje pochybnosti, zda k takovým zkouškám vůbec došlo.    

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace