Petr Novotný se posunul do čela VTÚ. Stojí za ním dobré hospodaření, bohaté zkušenosti i smysl pro transparentnost

Petr Novotný se posunul do čela VTÚ. Stojí za ním dobré hospodaření, bohaté zkušenosti i smysl pro transparentnost
18 / 02 / 2021, 10:00

S přechodem Jiřího Protivy z čela Vojenského technického ústavu na místo ředitele státního podniku LOM Praha dochází samozřejmě ke změně i na pozici ředitele VTÚ. Zatím z pověření vede ústav dosavadní ředitel VTÚ letectva a protivzdušné obrany Ing. Petr Novotný. A jako je příchod Protivy do LOM Praha možné s ohledem na jeho dosavadní působení vnímat s optimismem, dobrou zprávou je také zajištěná kontinuita ve Vojenském technickém ústavu.

VTÚ letectva a protivzdušné obrany je největším ze tří odštěpných závodů, které dohromady tvoří státní podnik VTÚ spolu s VTÚ pozemního vojska a VTÚ výzbroje a munice. Petr Novotný je ředitelem VTÚ letectva a protivzdušné obrany od roku 2015. Předtím dlouhé roky v Sekci vyzbrojování a akvizic Ministerstva obrany, od roku 2004 jako projektový manažer, od roku 2011 jako vedoucí oddělení projektů Odboru programů vzdušných sil a od roku 2014 jako ředitel Odboru vzdušných sil.

Na Ministerstvo obrany přicházel s bohatými zkušenostmi z armády. V letech 1991-1995 byl pilotem vrtulníku, v letech 1995-2003 pilotem a instruktorem. Kariéru vojáka z povolání ukončil ve funkci velitele vrtulníkového roje s celkovým náletem 1796 hodin.

Během svého působení na Ministerstvu obrany i později ve VTÚ si vybudoval pověst respektovaného odborníka a poctivého člověka, kterému je cizí klientelismus. Kromě prokázaných manažerských schopností a dobrých hospodářských výsledků VTÚ je to dobrým příslibem pro důležitý projekt, který bude VTÚ v nadcházejícím období řešit: výběrové řízení na systém řízení palby dělostřelectva (SŘP-D).

O tom, že o tomto sledovaném akvizičním projektu bude rozhodnuto transparentní soutěží v režii VTÚ rozhodlo Ministerstvo obrany loni na podzim. Jde o systém, který bude primárně řídit palbu nově pořizovaných 155mm samohybných děl. Náklady na tuto akvizici celkem činí 909,7 milionu korun rozložených do roku 2025. Letošní rozpočet již počítá s výdajem 263,4 milionu, a osloveno bude pět zhotovitelů SŘP-D z pěti zemí: ADLER (Německo), THOR (Dánsko), ODIN (Norsko), ATLAS (Francie) a TOPAZ (Polsko).

Za doporučením na povýšení ing. Novotného stojí Kateřina Blažková, náměstkyně pro řízení sekce správy a řízení organizací MO. Odborná veřejnost při jejím nástupu do funkce ministrův optimismus příliš nesdílela, a dlouhodobé problémy státních podniků, především VOP CZ a LOM Praha, tento rezervovaný postoj potvrzovaly. Nejnovější vývoj nicméně naznačuje, že náměstkyně, v jejíž gesci státní podniky zřizované Ministerstvem obrany jsou, ministrovi umí navrhovat vhodná personální opatření. Využití zkušeností Jiřího Protivy může pomoci LOMu Praha, a Petr Novotný nepochybně v čele VTÚ obstojí neméně dobře.

Využití zkušeností schopných manažerů, jakými jsou Protiva nebo Novotný, je v ostrém kontrastu například s návratem Filipa Říhy do funkce náměstka na MO. Zatímco zmínění manažeři mají za sebou výborné hospodářské výsledky, Říha má na kontě řadu problematických projektů jako navyšování ceny pasivních sledovacích systémů VERA NG, a nese přímou odpovědnost také za způsob akvizice amerických vrtulníků, za které ministerstvu hrozí vysoká pokuta od ÚOHS a zřejmě ještě vyšší od Evropské komise. Oproti tomu jsou probíhající změny ve vedení státních podniků nejen obhajitelné, ale nezpochybnitelné.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace