Petr Veliký: Nejmocnější válečná loď ruské Severní flotily

Petr Veliký: Nejmocnější válečná loď ruské Severní flotily
Popisek: Petr Veliký
14 / 02 / 2018, 11:30

Petr Veliký je čtvrtým plavidlem třídy Kirov ruského námořnictva. Původní název jaderného bitevního křižníku byl Jurij Andropov, ale jméno po generálním tajemníkovi a nejvyšším představiteli Sovětského svazu, bylo po pádu Sovětského svazu změněno na jméno mnohem slavnější.

Lodě třídy Kirov jsou mimo letadlových lodí největšími plavidly postavenými pro 2. světové válce. Jejich výtlak téměř 27 000 tun odpovídá bitevním lodím z 1. světové války. 

Psali jsme: Oscar: Zabiják amerických letadlových lodí

Bývalý SSSR a nynější Rusko je tak jediný stát světa, který podobný „anachronismus“ provozuje v aktivní službě.

RFS Petr Velikiy

Reakce prezidenta Reagana na tato jaderná monstra v 80. letech minulého století vrátila na moře renovované legendární bitevní lodě třídy Iowa, dozbrojené na tehdejší standard jako řízené střely Tomahawk, Harpoon a protiletadlový systém Phalanx.

Psali jsme: Co neumí Rusko ani Velká Británie? Postavit jadernou letadlovou loď...

Reaktivované bitevní lodě byly ale již vyřazeny a staly se z nich muzea, i když jejich provozovatelé je musí udržovat ve stavu schopném opětovného zprovoznění. Z třídy Kirov je aktivní právě Petr Veliký, loď Admiral Nachimov je aktuálně v opravě v loděnicích Sevmach. 

RFS Petr Velikiy

Z původně plánovaných pěti lodí byly postaveny pouze čtyři, jejich určením je likvidace nepřátelských ponorek a hladinového loďstva. Jsou poháněny kombinací dvou nukleárních reaktorů a dvou parních turbín, každá o výkonu 70 000 kW. Rychlost lodi je mezi 31 – 32 uzly.

RFS Petr Velikiy

I stávající, tedy ještě sovětská výzbroj Petra Velikého je imponující. Raketový systém P-500 Granit umožňuje vypálit dvacet raket na cíle vzdálené až 500 kilometrů. Systém řízení palby umožňuje řídit střely až prakticky do zásahu cíle, kdy vedoucí střela letí ve vyšší výšce kvůli identifikaci cíle a další jsou v nižší letové hladině. Pokud dojde k sestřelení vedoucí rakety, automaticky dojde k převzetí její role další střelou.  Loď nese dále protiponorkovou a protivzdušnou výzbroj jako 96 střel dlouhého doletu S-300F, nebo rotační kanóny ráže 30mm. Hlavní dělová výzbroj jsou dvě děla ráže 130mm umístěná v jedné dělové věži.

Nepřehlédněte na Security magazínu:  Survival - jak se chovat, abyste přežili v pustině nebo džungli? A kam se schovat před teroristickým útokem? S námi víte více

Zdroj: RuMoD, military.cz, wikipedie

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.