Pevninskému režimu navzdory. Tchaj-wan očekává v příštím roce dodání amerických tanků M1A2T Abrams

Pevninskému režimu navzdory. Tchaj-wan očekává v příštím roce dodání amerických tanků M1A2T Abrams
Autor fotografie: Spc. Abigail Graham, US Army, volné dílo|Popisek: M1A2 Sep V2 Abrams
24 / 08 / 2023, 09:00

Tchaj-wan očekává první dodávku amerických tanků M1A2T Abrams. V pondělí 21. srpna 2023 to oznámila prezidentka Čínské republiky Cchaj Jing-wen. Jde o realizaci smlouvy z roku 2019 a významné posílení schopností tchajwanské armády. Akvizice je součástí snahy odstrašit pevninskou komunistickou Čínu od vojenské agrese vůči ostrovu.

Armáda ostrovního státu celkem do konce roku 2024 obdrží 38 tanků M1A2T Abrams, následovat bude 42 tanků v roce 2025 a dalších 28 v roce 2026. Spojené státy schválily prodej 108 tanků Tchaj-wanu v roce 2019. Jde o vojenskou techniku v celkové hodnotě 2,2 miliardy dolarů. Dohoda zahrnuje také 14 pásových vyprošťovacích obrněných vozidel M88A2 Hercules. M1A2T je upravená verze amerického tanku M1A2 SEP V2, jehož hlavním dodavatelem je společnost General Dynamics Land Systems.

Hlavní výzbrojí tanku M1A2T Abrams zůstává 120mm kanon M256 s hladkým vývrtem hlavně. Tank je rovněž vybaven koaxiálním kulometem M240 ráže 7,62 mm. Kromě toho je vybaven dálkově ovládanou zbraňovou stanicí CROWS II, v níž je umístěn 12,7mm kulomet, a další 7,62mm kulomet M240 je lafetován samostatně. Tato kombinace zbraní umožňuje tanku zasáhnout širokou škálu cílů, od nepřátelských obrněnců po pěchotu i nízko letící letadla či drony. Tank M1A2T Abrams je rovněž vybaven infračerveným zaměřovacím systémem druhé generace, přídavným napájením a displeji s vysokým rozlišením, které zvyšují situační přehled osádky a efektivitu operace.

Tank obsluhuje čtyřčlenná osádka: velitel, střelec, nabíječ a řidič. Může se pochlubit vylepšeným čelním a bočním pancířem, který poskytuje zvýšenou ochranu proti širokému spektru hrozeb, včetně moderní protitankové munice. S hmotností 63 tun patří Abrams M1A2T k nejtěžším na světě. Jeho výkonný motor jej však pohání rychlostí až 68 km/h. Maximální operační dosah tanku je 425 km.

Tchaj-wan již vytvořil vojenskou skupinu, která v USA absolvuje výcvik pro obsluhu a údržbu těchto strojů. Po návratu budou sloužit jako instruktoři. Tchajwanské vojenské velení uvedlo, že tyto tanky budou umístěny na nejzranitelnějších místech z hlediska případné invaze, konkrétně na západním pobřeží ostrova. V roce 2021 se Tchaj-wan podělil o plány využít tyto tanky k obraně proti Čínské lidové osvobozenecké armádě, k ochraně letišť Kaohsiung a Tainan, přístavní infrastruktury a severozápadních oblastí blíže k hlavnímu městu Tchaj-peji.

Velení tchajwanské armády uvedlo, že tanky M1A2T budou mít lepší manévrovací schopnosti než stávající typy, budou schopny držet krok s rychlým vývojem na bojišti, zlepší celkovou bojeschopnost armády a zvýší společnou bojovou efektivitu a palebnou sílu. Ministerstvo národní obrany uvedlo, že provedlo srovnávací hodnocení mezi Abramsem a čínským hlavním bojovým tankem Typ 99, a dospělo k závěru, že z hlediska palebné síly, ochrany a mobility je Abrams lepší.

Tchajwanské tankové síly dosud spoléhají především na americké tanky M60A3 TTS, kterých je ve službě na 460, a na Tchajwanu vyrobené tanky CM-11 Brave Tiger, kterých je na 450, a jsou de facto podvozkem typu M60 s věží starších M48, ovšem s integrovaným systémem řízení palby odbobným jako u tanků M1A1 Abrams-

Peking v poslední době opět zintenzivnil operace svých leteckých i námořních sil a cvičení kolem ostrova a vyvíjí na Tchaj-wan a jeho podporovatele neustálý tlak.

Zdroj: Taiwan News, Army Recognition

Tagy článku

-->