Americká výzkumná agentura DARPA chce v rámci programu ACE (Air Combat Revolution) v praxi vyzkoušet, zda bude fungovat spolupráce pilotů stíhaček, v tomto případě nejspíš F-35, a inteligentních dronů, kteří by zastali roli ,,loajálního wingmena" a pomáhali by pilotům se vyhnout nepřátelským stíhačům a vzdušné obraně. Nad tímto zajímavým tématem se zamýšlí server defenseone.com
Výzkumný program agentury DARPY s názvem ACE vyzkouší možnost funkční spolupráce mezi pilotem stíhače a stroje, v tomto případě dronů, ,,loajálních wingmenů". Ty by letěl vedle pilota a pomáhaly mu se například se vyhnout nepřátelskému stíhači nebo vzdušné obraně. Rozvinuly by se tím pro pilota nové pilotovy bojové a taktické možnosti.
Výzvou by pro tohoto wingmena pak byla hlavně pomoc při přímém vzdušném souboji. ACE chce implementovat metody, které by v praxi umožnily předpovědět důvěru pilotů v autonomní boj, který by zastal zmíněný ,,loajální wingmen" v podobě inteligentního a výkonného bojového dronu.
DARPA chce provést sérii testování, do jaké míry by byla spolupráce lidského pilota s dronem realizovatelná. Jednou ze simulovaných zkoušek má být pomoc AI ve vzdušném souboji, v rámci programu ACE se pak bude testovat i situace, jak dobře budou fungovat kooperace pilota a dronu, když v modelové situaci bude ,,na scéně" několik dronů, které bude ovládat pilot a několik nepřátelských dronů, které budou pilota ohrožovat. Důležité hledisko pak představuje, jestli dron dokáže v kritický okamžik svému lidskému ,,parťákovi" poskytnout účinnou podporu ve vzdušném souboji.
,,Splynutí" pilota a stroje, který by měl poskytnout ve vzduchu účinnou pomoc pro boj s nepřítelem, pak má usnadnit sám stíhač F-35. Ten je často popisován jako letící velící středisko, které je ,,nacpáno" mnoha prvky AI, což ulehčuje pilotům letounu 5. generace jej ovládat.
Program ACE je dalším krokem či reakcí na pokrok, které v oblasti AI udělalo Rusko a Čína. Zvláště Čína investovala v posledních letech do autonomních prostředků, dronů poměrně značné finanční prostředky. V oblasti UAV pak Čína urazila velký kus cesty. To, že DARPA zkusí v praxi kooperaci pilota a umělé inteligence v podobě inteligentného bojového dronu je dalším logickým krokem a protiváhou vůči Rusku a Číně. Teprve budoucnost ukáže, jestli je toto spojení funkční a může být pro nepřítele odstrašující kombinací ve vzduchu.
Zdroj: defenseone.com