foto: KNDS Deutschland, Public domain/Leopard 2A8
Piráti se chystají na schůzku s ministryní Janou Černochovou a představit jí své návrhy pro oblast obrany. Pochybují o F-35 a místo tanků Leopard 2A8 by kupovali drony.
Piráti jako politická strana prožívají neveselé chvíle. Jejich řady opouštějí neúspěšní kandidáti evropských a dalších voleb, včetně známých tváří a včetně uchazečů o post předsedy strany po Ivanu Bartošovi, kteří nejsou ochotní se smířit s novým vedením. Asi nejdiskutovanější změnou dresu bylo ukončení členství ministra zahraničí Jana Lipavského a jeho oznámená kandidatura za ODS v Praze, kde kandidátku SPOLU povede ministryně obrany Jana Černochová. Pirátům březnové průzkumy volebních preferencí dávají 6–7 %, a dlouhodobější trend je zřetelně klesající.
Za této situace se delegace Pirátů ohlásila na Ministerstvu obrany, kterému chce přednést své návrhy pro oblast obrany. Od strany, jejíž předseda Bartoš v roce 2009 na stranické fórum napsal: „Na NATO nemáme jednotný názor. Já osobně odmítám politiku NATO. Nesouhlasím s naším členstvím. Neexistují mírové bomby,“ v roce 2017 „nevěděl“, jak by hlasoval o vystoupení z NATO, a ještě v roce 2019 zpochybňovala závazek 2 % HDP na obranu, jde o pozoruhodnou iniciativu. Nejen proto, že detailně se k tématu obrany v poslední době příliš zřetelně Piráti nevyjadřovali, ostatně nemají ani svého zástupce ve sněmovním Výboru pro obranu. V uplynulém období v něm působil na pozici místopředsedy Jan Lipavský.
Bude-li „Evropa“ souhlasit, Piráti by nákup F-35 nerušili
Podle Aktualne.cz přinesou na MO především dvě témata: letouny 5. generace a hlavní bojové tanky, resp. drony. A u obou se nelze zbavit dojmu, že inspirací byly Pirátům spíše obecné internetové diskuse a dojmy než expertiza a orientace v problematice. Eurposlankyně Gregorová vyjádřila obavu z rizika, jestli náš spojenec (USA) „nevypne software“ letounů F-35, a chce pořízení těchto strojů koordinovat s ostatními státy: „Pokud se shodneme, že jako Evropa potřebujeme určitý počet letounů F-35, včetně těch českých, tak si nemyslíme, že je nutné nákup rušit.“

Obava z „vypínače“, kterým by Spojené státy mohly na dálku zneschopnit letouny F-35 jiných ozbrojených sil, byla již opakovaně vyvrácena. Problémem není kouzelné tlačítko, ale otázka závislosti na USA ve věci náhradních dílů a aktualizací softwaru. „Jako Evropa“ se zřejmě nikdo na ničem shodovat nepotřebuje. Německé ministerstvo obrany nedávno potvrdilo, že v akvizici letounů dále pokračuje. Důvodem je především potřeba efektivně nahradit stárnoucí letouny Panavia Tornado schopné nést (americké) jaderné zbraně. Francie naopak spoléhá na své letouny Rafale a F-35 pořizovat nebude. Má-li v Evropě kolem roku 2030 létat na pět stovek letounů F-35, je jistě otázkou, do jaké míry jsou dvě letky AČR nezbytnou investicí, ale to není otázkou pro „Evropu“, tedy Evropskou unii, ale pro NATO, a pro ČR.
Akvizice F-35 dusí obranný rozpočet a strategické projekty
Faktem je, že k akvizici vláda, jejíž součástí Piráti byli, přistoupila podle vojenského doporučení AČR, ovšem bez toho, že by pořízení letounů 5. generace bylo součástí aliančních Capability Targets pro Českou republiku. A dalším faktem je, že tato historicky rekordní obranná akvizice navzdory původním vyjádřením Generálního štábu i Ministerstva obrany jednoznačně dnes finančně dusí další strategické projekty, a sama o sobě tím vytváří tlak na rychlejší růst obranného rozpočtu. Obecně pak problémem tolik není otázka pořizovací ceny jako budoucích provozních nákladů a nákladů (a zmíněné spolehlivosti) údržby.

A protože napřed přišla objednávka F-35, a teprve poté začalo MO jednat o prodloužení pronájmu Gripenů (a pominout nelze ani drsné výroky ministryně obrany vůči švédskému velvyslanci), promítne se problém v nějaké míře i do nákladů na jejich další modernizaci, provoz a údržbu, jakkoli bude argumentováno tím, že náklady na provoz starších letounů jsou relativně vyšší (což je jistě pravda). Otázku pokračování v akvizici F-35 zúžit do rizika kouzelného tlačítka a „evropské“ shody na jejich potřebě jednoduše nelze, a odstoupení od podepsané smlouvy by bylo nepochybně velmi bolestivé. Jak bolestivé a kdo by to uměl vyčíslit je otázkou. Nejen proto, že žijeme dobu, v níž se Ministerstvo obrany a Generální štáb vzájemně překvapují dopisy o tom, že na strategický a vládou předběžně odsouhlasený nákup tanků vlastně nemáme dostatek zdrojů.
Piráti: drony místo Leopardů 2A8
Právě tanky jsou druhým tématem, s nímž chtějí Piráti na Ministerstvo obrany přijít. Zcela v duchu internetových debat, které se objevují pod každým článkem, porovnávají pořizovací cenu moderního tanku a dronu, který jej dokáže zničit: „Pokud jeden stojí třeba třicet milionů eur a my jsme schopni ten tank vyřadit hejnem dronů, které v součtu stojí jeden milion eur, tak bychom se měli zaměřit na nákup dronů, ne nových tanků,“ cituje Aktualne.cz europoslankyni Gregorovou. Lhostejno, že o tancích jako o zastaralé a neperspektivní zbrani hovoří různí autoři prakticky od jejich vzniku, tanky jsou stále jednou z klíčových zbraní, kterou armády dosud vždy dokázaly přizpůsobit hrozbám, které proti nim protivník postavil. Nic není stoprocentní a samospásné a na každou zbraň se vždy najde protizbraň. Je to nekonečný proces – kterým ale hlavní bojové tanky procházejí úspěšně desítky let.

Sílící roli dronů všech kategorií na moderním bojišti nikdo soudný nepodceňuje, ale i drony jsou jen prostředek, který je nasazován vhodným i méně vhodným způsobem, má svá omezení a i proti dronům existují protiopatření a obrana. Princip hry „kámen, nůžky, papír“ je jistě znám i pirátské europoslankyni. A jestliže všechny armády světa své tanky modernizují a pořizují (jen tanky Leopard 2A7 a 2A8 pořídilo a pořizuje Maďarsko, Německo, Švédsko, Norsko, Dánsko, Litva, nákup zvažuje Rakousko, které provozuje starší varianty, modernizaci tanků verze 2E řeší Španělsko; Itálie připravuje akvizici tanků KF51, Velká Británie zařazuje Challangery 3, a probíhá vývoj tanku nové generace MGCS), pak představa, že Armáda České republiky se vydá zcela jiným směrem, a to na základě rady od Pirátské strany, je zcela nesmyslná. Ostatně, jestliže v případě F-35 hledají Piráti nějakou celoevropskou shodu, v případě hlavních bojových tanků ji mají hotovou a před očima.
Armáda v případě Leopardů 2A8 nevysvětlitelně přešlapuje na místě
Připravuje se akvizice tanků v soudobé verzi, která na Ukrajině není nasazena, a která současně zkušenosti z probíhajících konfliktů reflektuje. Klíčové jsou nejen systémy aktivní ochrany, ale v první řadě taktika nasazení všech prostředků kombinující jejich přednosti a eliminující jejich slabiny. Zjednodušení věci do otázky „tanky, nebo drony“, vlastně nestojí za pozornost. Resp. nestálo by, kdybychom nebyli svědky zvláštního přešlapování Armády České republiky. Před několika málo lety AČR moc potřebovala technicky zhodnotit T-72M4 CZ. Do výzbroje nyní zařazuje 28+14 starších darovaných a koupených Leopardů 2A4. Mezitím nadšeně doporučila vládě koupit F-35, aby následně začala tvrdit, že bez navýšení obranného rozpočtu na moderní tanky nemá republika prostředky.
V červnu 2024 vláda rozhodla o přistoupení k nákupu až 77 tanků Leopard 2A8 v šesti variantách. Jednání s německou vládou měla být skončena do konce roku 2024, ale na konci března stále slyšíme, že ještě nebylo rozhodnuto o počtu tanků, které AČR pořídit chce. Brigádní úkolové uskupení těžkého typu vyzbrojené moderními BVP a moderními tanky na rozdíl od F-35 součástí Capability Targets pro Českou republiku je. Hledat alternativní postup nákupu F-35 je úkol nesmírně složitý a spíše nereálný. Chtít místo tanků drony je absurdní. Armáda potřebuje tanky a drony. A pozemní PVO, a C-UAS a C-RAM, a raketomety, a samohybné minomety, a vozidla pro výsadkáře. A zdaleka především motivované vojáky. I o tom nepochybně bude dnešní mimořádná schůze Sněmovny.
Tagy