Piráti nechtějí Černochovou? Zdechovský je posílá do opozice. Další úder přijde z Hradu. Nahradí Černochovou Žáček?

Piráti nechtějí Černochovou? Zdechovský je posílá do opozice. Další úder přijde z Hradu. Nahradí Černochovou Žáček?
Autor fotografie: Ministerstvo obrany, army.cz|Popisek: Ministerstvo obrany
15 / 11 / 2021, 15:30

Novinky.cz přinesly rozhovor s pirátskou místopředsedkyní sněmovny Olgou Richterovou na výsostně politická témata a nevyhnuly se otázkám směřujícím k personáliím nově ustavované vlády. Dosti uměle v tomto kontextu působila otázka na možné obsazení postu ministryně obrany Janou Černochovou z ODS. Jde o náhodu? Novinky opakovaně píší o nákupu lehkých útočných vozidel pro výsadkáře a snaží se jí na Černochovou propojit.

Pasáž rozhovoru, která se týká pravděpodobné budoucí ministryně obrany, začala otázkou, zda by podle Pirátů někdo z koalice SPOLU ministrem být neměl. Olga Richterová potvrdila, že vůči některým jménům se Piráti zřejmě vymezí. Na otázku, proti kterým, odpověděla, že jde o pro Piráty nepřijatelné lidi, "kteří měli v minulosti problémy, tedy například nějaké závažné kauzy."

Aniž bychom zde soudili nebo hodnotili relevantnost "závažných kauz" minulosti, kterými si Pavel Blažek (ODS) vysloužil přezdívku Don Pablo, je pravděpodobné, že odpověď míří jeho směrem. Sami Piráti ho ve svých výstupech v médiích a na svém fóru několikrát negativně zmínili.

Je někdo další, kdo se ve vládních návrzích koalice SPOLU Pirátům nemusí líbít a má za sebou „závažné kauzy“? Odpověď jednoduchá není. Piráti se na konto nikoho jiného systematicky negativně nevyjadřovali. Nicméně ze strany Novinek okamžitě následovala otázka, jestli tím Richterová myslí (Janu) Černochovou, "jejíž poradce má vazbu na firmu, která má zájem o armádní tendr." Olga Richterová se odpovědi vyhnula s tím, že tyto věci si Piráti nechávají na jednání s partnery.

V konstrukci kauzy lehkých útočných vozidel jde o to, že poradce opoziční poslankyně Černochové vlastní podíl ve firmě člověka, který z jiné své firmy nabízí armádě vozidla jako jeden z 12 možných uchazečů. Jde přitom o zakázku, kterou podle zadání z roku 2019 a podle priorit přijatých a změněných Generálním štábem AČR generála Opaty připravuje Ministerstvo obrany pod vedením Lubomíra Metnara. Jana Černochová s ní dosud nemůže mít nic společného. Novinky a Právo se k údajnému střetu zájmů vracejí v krátké době potřetí.

Na rozhovor s Olgou Richterovou a případné odmítnutí některé z nominaci SPOLU reagoval bezprostředně na twitteru europoslanec za KDU-ČSL Tomáš Zdechovský. Ten poslal Piráty napřímo do opozice.  „Mám 4 poslance a budu se vymezovat vůči svým koaličním partnerům, kteří celou dobu se chovali k Vám slušně a s respektem a brali vás jako koalici @STANcz??? A nechcete už jít celá @PiratskaStrana do... opozice? To, co předvádíte, je fakt neuvěřitelné,“ napsal obratem na svém Twitterovém účtu.

Podstatnější než postoj nepříliš čitelných Pirátů, jejichž vedení v rámci nastaveného systému fungování bere okamžité ohledy na názor členské základny, a kteří nebudou mít v nové vládě velkou sílu, pokud v ní vůbec usednou, bude v každém případě názor prezidenta Zemana. Ten v minulosti již mnohokrát předvedl připravenost mluvit premiérovi do nominací a komplikovat či přímo znemožnit mu jmenování konkrétního kandidáta, pokud prezidentovi z nějakého důvodu nevyhovoval.

Pokud jde o rezort obrany, který podle uzavřené koaliční smlouvy náleží koalici SPOLU a v jejím rámci ODS, bylo by velmi těžké vybrat jiné jméno než Janu Černochovou. Odborníků, kteří se tématu dlouhodobě věnují a prokazují v něm kompetence, není v řadách ODS mnoho. Uvažovat by v takovém případě bylo možné zřejmě o poslanci a dosavadním členu Výboru pro obranu Pavlu Žáčkovi. Redakce Security Magazín se na poslance Žáčka obrátila s dotazem, zda by svou kandidaturu na pozici ministra obrany případně zvažoval: "Jsem přesvědčen, že moje kolegyně Jana Černochová je do nové funkce připravena na 110 %, takže není nutné spekulovat, co by kdyby," odpověděl.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace