Co byste měli vědět o americké základně vesmírných sil Pituffik v Grónsku
foto: FMT / Public domain /Americká základna vesmírných sil Pituffik
Americký viceprezident J. D. Vance si neměl v Grónsku s kým promluvit, tak zamířil na základnu Pituffik. Ta je příčinou tlaku Donalda Trumpa na Dánsko a klíčovým bodem protivzdušné obrany USA.
Americká základna vesmírných sil Pituffik se nachází v severozápadním Grónsku zhruba sto kilometrů jižně od města Qaanaaq, které se dříve jmenovalo Thule a takové jméno nesla podle Wikipedie základna i v letech 1943 až 2023 a nadále se jí tak neoficiálně říká. Od listopadu do února panje v lokaci polární noc a jsou pro ni příznačné velmi tvrdé přírodní podmínky. Běžně se teplota pohybuje kolem mínus dvaceti stupňů Celsia, ale naměřeno bylo i minus 80° Celsia. Důležité je vědět, že základna je v americké jurisdikci, v zásadě se jedná o území USA. Vance a Trump s tím přesto nejsou spokojeni.
100 milionů dolarů za Grónsko
Pituffik je velikostí největší vojenskou základnou mimo USA a zároveň se celkem pochopitelně jedná o nejseverněji položený bod obrany Spojených států. Podle NPR Donald Trump opakovaně ve svém druhém funkčním období signalizuje zájem o celé Grónsko. Dost neurvalým způsobem. Podle apnews.com nabídl americký ministr zahraniční James Byrne už v roce 1946 sto milionů dolarů Kodani za Grónsko. Mělo se jednat o peníze ve zlatě a Dánsko mělo být z nabídky údajně v šoku. Další aktivity USA se podle Forbes opakovaly v šedesátých letech za vlády Andrew Johnsona kvůli hojnosti ryb a nerostů.
Na základně Pituffik je asi 700 osob
Američané dorazili do Grónska již v roce 1941 po obsazení Dánska nacistickým Německem. Klíčem byla obrana proti ponorkám, letiště a meteorologická stanice. V roce 1951 vznikla dohoda o vybudování letecké základny Thule, dnešní Pituffik. Lokace měla velký význam v průběhu studené války k detekci sovětských raket a provádění monitoringu vesmírného prostoru. Na Pituffiku se nachází asi 700 osob stálého personálu, ale jsou tam i Dánové a Gróňané. V době největšího rozmachu se v lokaci ovšem nacházelo asi deset tisíc osob.
Havárie na Pituffik
21. ledna 1968 došlo necelých deset kilometrů od Pituffik k události, která je známá jako Thulegate. V místě se zřítil americký strategický bombardér B-52G Stratofortress, který se pokoušel o nouzové přistání. Nesl čtyři jaderné hlavice, z nichž jedna se nikdy nenašla, pravděpodobně se dostala do moře, a došlo k radioaktivní kontaminaci. Na základně sídlí 12. kosmická výstražná letka provozující radar zesíleného včasného varování Raytheon AN/FPS-120 s dosahem více než 4000 km.

Vance a Trump mají důvody k zájmu
Další jednotkou je 23. kosmická operační letka, zajišťující kontakt s družicemi na polárních oběžných drahách. Ochranu základny zajišťuje 821. eskadra bezpečnostních sil a logistické služby 821. podpůrná letka. S Pituffik se ještě pojí jeden důležitý faktor, podle spaceforce.mil se jedná o nejsevernější hlubokomořský přístav USA. Volně přeloženo. Velmi důležitá základna pro americké jaderné ponorky. J.D. Vance a Donald Trump nemají o Grónsko zájem pro nic za nic. Jedná se o skutečně klíčovou strategickou lokaci.
Neomluvitelní Vance a Trump
Podle Army Recognition jde pochopitelně o nové námořní trasy v souvislosti s táním arktického ledu. Jenže jde o ještě jednu věc, o které se nemluví, a tou je obrana proti hypersonickým zbraním. Střely prakticky nelze likvidovat v terminální fázi letu. Klíčem je včasná detekce a sestřel na orbitu, podobně jako s některými balistickými raketami. Jenže rychlost hypersonických zbraní je ještě vyšší. Takže po detekci je dost pravděpodobný sestřel ruských raket právě z Grónska. Přesto to nervalé jednání pánůů Trumpa a J. D. Vance neomlouvá.
Tagy