foto: Autor: GG001213 – Vlastní dílo, CC0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=61884932/Stavba konvenční lodi Šan-tung
Před osmi lety se na čínské webové stránce qianzhan.com objevil článek, ve kterém autor nabádal, aby Čína přestala kopírovat kroky jiných námořních velmocí a šla vlastní cestou. Konkrétně vývojem letadlové lodi se dvěma trupy o výtlaku 180 000 tun.
Podle autora by letadlová loď se dvěma trupy měla mnoho výhod oproti klasickým letadlovým lodím, jaké staví USA, Rusko nebo jiné státy. Byly by to vlastně dvě letadlové lodě v jednom.
Mezi výhody se řadí možnost současného vzletu a přistávání, kdy vzletová dráha na jednom trupu by mohla sloužit k přistávání letadel vracejících se z akce a druhá naopak k vzletu natankovaných a přezbrojených letadel. Obrovská by byla i kapacita této superletadlové lodě – měla pojmout až 125 stíhaček J-20, kdy útoku takového počtu strojů by neodolal ani útočný svaz amerických letadlových lodí.
Psali jsme
Americké námořnictvo a railgun. Kombinace, která jak se zdá, nakonec úspěšná zřejmě nebude. Server Popular Mechanics informoval, že US Navy již...
Podle serveru qianzhan.com by tento gigant byl takovým plujícím čínským územím po světových mořích a díky své velikosti by měl o 79 000 tun větší výtlak než tehdejší největší americké letadlové lodě třídy Nimitz.
Realita stavby nových čínských letadlových lodí je ale i přes veškerou svou rychlost na hony vzdálená této představě a staví se konvenční letadlové lodě klasické konstrukce vycházející z sovětských těžkých letadlových křižníků, nesoucí sebou veškeré nevýhody původní sovětské konstrukce. Stavba lodi s jaderným pohonem se zatím ukazuje jako nepřekonatelný oříšek a čínští konstruktéři zatím nemají jasno, jak dál s pátou letadlovou lodí, která se měla od sovětské konstrukční školy konečně odpoutat.
Nepřehlédněte
Ruská letadlová loď Minsk má za sebou smutný příběh. Byla zachráněna přes sešrotováním po pádu Sovětského svazu, ale nyní pustne v Číně....
Ale abychom byli k Číňanům spravedliví, už loď číslo 002 se prý od lodí Liaoning a 001 liší minimálně výtlakem, kdy dosahuje asi 80 000 tun, oproti sovětskému vzoru se 67 000 tunami a je tedy schopná nést více letounů (až 40) a paliva. Oproti americkým lodím tříd Nimitz a Ford je to ale pořád necelá půlka, protože letadlové lodě US Navy nesou standardně více než 66 letounů a v případě nouze jich může být až 90.
Letadlová loď 002 nese již i katapult, který velmi urychluje provoz letky a umožňuje dostat do vzduchu stroje s větší výzbrojí. Údajně se stejně jako u USS Gerald Ford jedná o elektromagnetický katapult (EMALS).
Výše uvedená loď se dvěma trupy tedy zůstane pouze fantazií čínských odborníků na obranu než reálným projektem. Navíc, a to ještě dodejme, takový bojový gigant by se okamžitě stal vzhledem k tomu, jakou by byl hrozbou, absolutně prioritním cílem. Vzpomeňme na historii z druhé světové války v Atlantiku i Pacifiku. Na Bismarck a Tirpitz v Atlantiku a Jamato a Musaši v Pacifiku byly soustředěny všechny dostupné námořní i letecké síly k jejich eliminaci. V současnosti by se spektrum rozšířilo o raketové prostředky, otázkou je, jaký typ řízené střely a jaký typ bojové hlavice by byl určen k finální eliminaci této hrozby.
Zdroj: Consortium of Defense Analysts, Popular Mechanics
Tagy