Plánuje Rusko posílit Baltskou flotilu ponorkami, kterých se obává Velká Británie?

Plánuje Rusko posílit Baltskou flotilu ponorkami, kterých se obává Velká Británie?
Autor: Mil.ru (CC BY 4.0)|Popisek: ponorka Krasnodar
01 / 12 / 2019, 14:30

Podle agentury TASS hodlá Rusko posílit svou Baltskou flotilu ponorkami třídy Varšavjanka, které jsou považovány za jedny z nejtišších konvenčních ponorek na světě.

Ruská Baltská flotila se může stát po Černomořské a Pacifické flotile další silou, pro niž bude postavena série stealth ponorek třídy Varšavjanka (Projekt 636.3), vybavená řízenými střelami Kalibr. Podle zdroje, který agentura TASS cituje, diskutuje hlavní velitelství námořnictva o možnosti stavby série diesel-elektrických ponorek třídy Varšavjanka právě pro Baltskou flotilu.

Tyto ponorky vyzbrojené raketami Kalibr mají výrazně posílit ruský úderný potenciál v baltském regionu. Velitelství ruského námořnictva prozatím odmítlo tuto informaci komentovat. Podle dalšího zdroje, na nějž se TASS odvolává, pak má zmíněná série ponorek obsahovat nižší číslo než u ostatních flotil.

To by odpovídalo faktu, že prioritní jsou nyní z hlediska pozdějšího posílení Černomořská a Pacifická flotila, pro něž byly po 6 jednotkách postaveny či jsou stavěny ponorky třídy Varšavjanka. Nejnovější ponorku z třídy Varšavjanka Petropavlovsk-Kamčatskij, která je určená pro Pacifickou flotilu, pak čekají námořní testy.

Před časem uvedl britský list The Daily Telegraph, že Velká Británie se obává toho, že ruské ,,tiché" ponorky třídy Varšavjanka budou nikým nezpozorovány operovat v britských teritoriálních vodách. Kromě toho také podle britského listu existují obavy z toho, že ruské ponorky budou sledovat britská plavidla v severním Atlantiku či odposlouchávat telekomunikační systémy.


Zdroj: TASS

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace