Plány na stavbu další indické letadlové lodi se komplikují

Plány na stavbu další indické letadlové lodi se komplikují
Autor: Indian Navy (CC BY 3.0)|Popisek: INS Vikramaditya
28 / 02 / 2019, 14:00

Stavba další indické letadlové lodi naráží na několik překážek, zejména finančních.

Plány na stavbu druhé ,,domácí" letadlové lodi se komplikují. Důvodem jsou klesající finanční rozpočet, technologické problémy a neustálé odklady indického ministerstva obrany ve finálním schválení programu stavby nového plavidla

Cena nového plavidla se odhaduje mezi 11,6 - 13 miliardami dolarů. A právě tato suma se může jevit jako jeden z hlavních problémů.

Letadlová loď s novým designem má mít výtlak 65 000 - 70 000 tun a dosahovat rychlosti až 30 uzlů. Zvažuje se instalace elektromagnetického katapultu CATOBAR. Původní předpoklad byl takový, že nová letadlová loď s názvem Vishal (IAC-2) vstoupí do služby v letech 2030 - 2032, nicméně toto datum může být vzhledem ke zmíněným problémům ohroženo. Nové plavidlo je zatím v ,,designové fázi", původní předpoklad zahájení stavby odhadovali vedoucí představitelé indického námořnictva kolem roku 2021, to se ale může samozřejmě změnit.

Indie má v současné době k dispozici jednu provozuschopnou letadlovou loď INS Vikramaditya o výtlaku 40 000 tun, která vstoupila do služby v roce 2013. 

 

Zdroj: janes.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace