Plány na stavbu další indické letadlové lodi se komplikují

Plány na stavbu další indické letadlové lodi se komplikují
Autor fotografie: Indian Navy (CC BY 3.0)|Popisek: INS Vikramaditya
28 / 02 / 2019, 14:00

Stavba další indické letadlové lodi naráží na několik překážek, zejména finančních.

Plány na stavbu druhé ,,domácí" letadlové lodi se komplikují. Důvodem jsou klesající finanční rozpočet, technologické problémy a neustálé odklady indického ministerstva obrany ve finálním schválení programu stavby nového plavidla

Cena nového plavidla se odhaduje mezi 11,6 - 13 miliardami dolarů. A právě tato suma se může jevit jako jeden z hlavních problémů.

Letadlová loď s novým designem má mít výtlak 65 000 - 70 000 tun a dosahovat rychlosti až 30 uzlů. Zvažuje se instalace elektromagnetického katapultu CATOBAR. Původní předpoklad byl takový, že nová letadlová loď s názvem Vishal (IAC-2) vstoupí do služby v letech 2030 - 2032, nicméně toto datum může být vzhledem ke zmíněným problémům ohroženo. Nové plavidlo je zatím v ,,designové fázi", původní předpoklad zahájení stavby odhadovali vedoucí představitelé indického námořnictva kolem roku 2021, to se ale může samozřejmě změnit.

Indie má v současné době k dispozici jednu provozuschopnou letadlovou loď INS Vikramaditya o výtlaku 40 000 tun, která vstoupila do služby v roce 2013. 

 

Zdroj: janes.com

Tagy článku