Plukovník Foltýn odchází na vlastní žádost z čela Vojenské policie. Ve funkci byl osm měsíců

Plukovník Foltýn odchází na vlastní žádost z čela Vojenské policie. Ve funkci byl osm měsíců
Autor fotografie: foto: Ministerstvo obrany ČR|Popisek: Gen. Murček, ministryně Černochová a plk. Foltýn
21 / 02 / 2023, 18:45

Plukovník Otakar Foltýn odchází k 28. únoru 2023 na vlastní žádost z funkce náčelníka Vojenské policie. Informoval o tom Ekonomický deník, pro který ministryně obrany Jana Černochová (ODS) potvrdila, že jí Foltýn doručil žádost o uvolnění z funkce 16. února. Otakar Foltýn byl náčelníkem VP jmenován k 1. červenci 2022. Ve funkci vystřídal generála Miroslava Murčeka, který odešel do civilu. Podle Ekonomického deníku souvisí Foltýnův odchod se stíháním šéfa inspekce VP Tomáše Voráče.

Ministryně obrany v úterý požádala předsedu sněmovního výboru pro obranu Lubomíra Metnara o svolání schůze v nejbližším možném termínu. Řádná schůze výboru pro obranu byla předběžně oznámena na 28. února, na kdy je ale také svolána mimořádná schůze sněmovny kvůli valorizaci penzí; termín schůze, na které by se měla řešit otázka náčelníka Vojenské policie dosud stanoven nebyl. Výbor musí projednat jmenování nového náčelníka VP. Naší redakcí oslovení poslanci výboru pro obranu prozatím nechtěli situaci komentovat.

Kromě spekulací o neshodách s vedením rezortu a o souvislosti se stíháním Tomáše Voráče ve věci nákupu přístrojů proti odposlechům, který proběhl v éře předchozího náčelníka VP generála Murčeka a ministra obrany Lubomíra Metnara, při němž mělo dojít k porušení závazných pokynů o zvláštních finančních prostředcích z roku 2017, a kterého nepostavil plk. Foltýn mimo službu, se hovoří také o možném přechodu plk. Foltýna na Hrad, a to v souvislosti s příchodem zvoleného prezidenta Petra Pavla do funkce.

Foltýn vystřídal ve funkci do civilu odcházejícího generála Murčeka v červenci 2022. Murčeka jmenoval do funkce Lubomír Metnar v únoru 2019, kdy vystřídal Pavla Kříže, který Vojenskou policii vedl od června 2015. Záměr jmenovat Kříže šéfem Vojenské policie narazil na nesouhlas tehdejšího náčelníka generálního štábu Petra Pavla – důvodem bylo, že Kříž, podobně jako Foltýn, neměl generálskou hodnost, což nebylo v souladu s kariérním řádem. Při Foltýnově jmenování náčelníkem VP ministryně Černochová v červnu 2022 uvedla: "Plukovník Otakar Foltýn je vynikajícím odborníkem, má zkušenosti z působení v zahraničních operacích i z nasazení vojáků při různých typech událostí, například při spolupráci v rámci integrovaného záchranného systému."

Plukovník Otakar Foltýn (1976) před nástupem k VP působil jako hlavní specialista oddělení analytického Velení AČR. Předtím zastával např. pozici vedoucí starší důstojník-specialista oddělení koncepcí a řízení schopností odboru koncepcí a řízení Ředitelství speciálních sil Ministerstva obrany nebo vedoucí starší právník-specialista referátu právní služby právního oddělení Inspektorátu NGŠ. Působil jako právník ve třech zahraničních operacích v bývalé Jugoslávii a Afghánistánu.

Zdroj: ČTK, Ekonomický deník, iDnes, Ministerstvo obrany

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.