Po 36 letech tvrdé služby Izrael vyřadil stroje F-16A / B "Netz"

Po 36 letech tvrdé služby Izrael vyřadil stroje F-16A / B &quote;Netz&quote;
Autor: By Israel Defense Forces (Masada Flyover) [CC BY-SA 2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0)], via Wikimedia Commons|Popisek: F-16A / B "Netz"
02 / 01 / 2017, 09:00

Slavné stroje známé z překvapivého útoku Izraele na irácký atomový reaktor se konečně po 335 000 letových hodinách odebraly do zaslouženého důchodu.

První irácký jaderný reaktor v Osiraku asi 30 kilometrů od hlavního města Bagdádu byl zničen 7. června 1981 právě díky náletu izraelských strojů ve složení dvou stíhacích F-15 a osmi bombardérů F-16. Operace měla název Opera a izraelské stroje na irácký cíl zaútočily přes území Jordánska a Saudské Arábie ve výšce asi 250 metrů. Nad Irákem letěly stroje dokonce pohých 30 metrů nad povrchem, aby stroje irácká protiletadlová obrana nezachytila. Útoky na reaktor byl proveden z výšky 1100 metrů a ten byl zasažen celkem 16 bombami, z nichž dvě nevybuchly.

Izraelské letectvo (IAF) vyřadilo své letouny Lockheed Martin F-16 Fighting Falcon po ukončení dodávek pokročilého proudového cvičného stroje Alenia M-346 Master a po příletu prvních strojů páté generace Lockheed Martin F-35 Lightning II Joint Strike Fighters (JSF). Poslední ze zhruba 90 stíhaček IAF F-16A / B "Netz" byla oficiálně vyřazena z provozu na letecké základně Ouvda Air Force Base (AFB) v jižním Izraeli 26. prosince 2016.

Znamenalo to konec po 36 letech nepřetržitého provozu pro tento typ stroje, který ve službách Izraele provedl 474 000 vzletů a nalétal celkem přes 335 000 hodin, a to i přes to, že od roku 2000 byl spíše cvičným strojem.

První F-16A / B byl Izraeli předán 2. července 1980. V dubnu 1981 izraelská F-16 zaznamenala svůj první úspěch sestřelením syrského dopravního vrtulníku Mil Mi-8 Hip.

Zdroj: IAF, IHS Jane´s

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace