Po dlouhých 12 letech stavby a testů vstupuje ruská jaderná ponorka Kazaň do služby

Po dlouhých 12 letech stavby a testů vstupuje ruská jaderná ponorka Kazaň do služby
Autor: Ruské ministerstvo obrany|Popisek: K-561
08 / 05 / 2021, 08:00

Útočná jaderná ponorka označovaná v ruském námořnictvu ponorkový raketový křižník Projektu 885 Jaseň-M K-561 Kazaň se konečně připojila k ruským námořním silám.

Podle agentury TASS vrchní velitel námořnictva admirál Nikolaj Jevmenov vyjádřil důvěru v to, že K-561 Kazaň významně posílí obranné schopnosti ruského námořnictva, kde tato třída ponorek nahrazuje zastaralá ,,monstra" z dob SSSR, ponorky Projektu 971 Akula a 949 Oscar.

Jaderný ponorkový raketový křižník Projektu Jaseň-M byl přijat do ruského námořnictva a tato skutečnost byla oznámena novinářům v pátek na ministerstvu obrany RF.

Ceremonie přijetí ponorky do námořnictva se konala v podniku Sevmaš v Severodvinsku pod vedením vrchního velitele námořnictva admirála Nikolaje Jevmenova. Na stožáru ponorky byla vztyčena Andrejevská vlajka.

Video: YouTube

K-561 Kazaň se k ruskému námořnictvu dostávala dlouhých 12 let, kdy byl kýl stroje založen v červenci 2009 a na vodu byl tento 111 metrů dlouhý obr spuštěn 31. března 2017. 25. září 2018 začaly námořní zkoušky prováděné výrobním závodem. Oproti prvnímu stroji této třídy se ale jednalo o značné zrychlení, protože u K-560 Severodvinsk uběhlo od založení kýlu k zařazení k námořnictvu dokonce 21 let!

Kazaň má pod hladinou výtlak 13 800 tun a je poháněn jedním reaktorem, který uděluje ponorce rychlost 20 uzlů na hladině a 35 uzlů pod hladinou. Hlavními zbraněmi ponorek Projektu 885 / 885M jsou řízené střely Onyx a Kalibr, které budou v budoucnosti doplněny o hypersonické Zirkony. Torpédovou výzbroj tvoří dva torpédomety ráže 533 mm a dva ráže 650 mm.

Zdroj: Tass.ru, Ru MoD

 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace