Po konfrontaci s Ruskem v Kerčské úžině posílí ukrajinské námořní síly o těžce vyzbrojené americké lodě

Po konfrontaci s Ruskem v Kerčské úžině posílí ukrajinské námořní síly o těžce vyzbrojené americké lodě
Autor: Naval Surface Warriors (CC BY-SA 2.0)|Popisek: Ilustrační snímek Mark VI
04 / 07 / 2020, 13:00

Po incidentu v prosinci 2018 v ústí Azovského moře mezi Ruskem a ukrajinskými silami Spojené státy urychlily pomoc ukrajinským námořním silám.

Incidenty v Kerčské úžině vyvrcholily v okamžiku, kdy loď ruské pobřežní stráže nejprve narazila do ukrajinského vlečného člunu a později vystřelila na dva doprovodné dělové čluny, pokoušející se o tranzit průlivem. Výsledkem incidentu bylo, že do ruské vazby bylo vzato 24 ukrajinských námořníků a jejich tři lodě. Námořníci a zcela vykradené lodě se vrátili na Ukrajinu loni na podzim po dlouhých měsících v Rusku.

V červnu americké ministerstvo zahraničí oznámilo, že schválilo prodej až 16 hlídkových lodí Mark VI na Ukrajinu. Mark VI je stejná malá, ale těžce ozbrojená loď, kterou používají říční síly amerického námořnictva. Americká verze obsahuje dva stabilizované, dálkově ovládané opticky zaměřované zbraňové systémy MK 50 0,50, dva zbraňové systémy MK 38 Mod 2 ráže 25 mm, také dálkově ovládané s pokročilým optickým systémem) a dva kulomety ráže 0,50 ovládané lidskou obsluhou napřímo. Loď je schopna bojovat až 45 minut díky zásobě střeliva, kterou si nese.

Řídící systémy Mark VI

Dohoda mezi USA a Ukrajinou má hodnotu asi 600 milionů dolarů. Prodej zahrnuje 32 kulometů MSI Seahawk A2, 20 elektrooptických / infračervených radarů nebo systémů FLIR, 16 akustických zařízení s dlouhým dosahem, 16 systémů identifikace přátel nebo nepřátel, 40 kanónů MKM 30 mm a nespecifikovaná komunikační a podpůrná zařízení.

 

Zdroj: Defensenews.com

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace