,,Po zuby" ozbrojené Su-57. Rusko vyvíjí novou hypersonickou protilodní raketu pro svůj stíhač

,,Po zuby&quote; ozbrojené Su-57. Rusko vyvíjí novou hypersonickou protilodní raketu pro svůj stíhač
Autor fotografie: Andrei Shmatko, CC BY-SA 4.0|Popisek: Su-57
10 / 10 / 2021, 14:00

Server bulgarianmilitary.com uvedl s odvoláním na list Izvestija, že se vyvíjí nová řízená hypersonická střela pro ruský letoun 5. generace Su-57.

Ruský stíhač Su-57 má posílit nová (zřejmě protilodní) hypersonická zbraň, která je právě vyvíjena. Na raketě ,,Ličinka-MD" se pracuje již od roku 2019 a podle dostupných zdrojů jde o protilodní střelu, která je nejméně pětkrát rychlejší než rychlost zvuku.

Právě rychlost ruské rakety, jež nahradí nadzvukovou střelu Ch-31, má být v budoucnu pro moderní protivzdušné systémy ,,neřešitelným úkolem". Rychlost propůjčí hypersonické zbrani náporový motor Izd.70, za jehož vývojem stojí společnost TMKB Sojuz.

V současnosti ještě nezačaly letové zkoušky nově vyvíjené hypersonické rakety, která se nachází ve fázi prototypu. Pokud by však později dopadly letové zkoušky a testovací fáze úspěšně, znamenalo by to pro ruský stíhač Su-57 významné posílení jeho zbraňových schopností.

Su-57 by také mohl být vyzbrojen i hypersonickou raketou R-37M údajně až s dosahem 400 km. Raketa R-37M je modernizovanou verzí střely, která je ve službě od roku 1985. Ta je přes 4 metry dlouhá, její hmotnost činí 600 kg a je vhodná pro větší ruské letouny jako například MiG-31B.

Otázkou zůstává, zda bude kromě výše zmíněné možné ,,sestavy" Su-57 rovněž nosičem hypersonické střely Kinžal, představený v roce 2018. Pokud ano, mělo by se tak stát po roce 2030. Nosičem pro střely Kinžal bude zřejmě letoun MiG-31 a také modernizované bombardéry Tu-22M3M. Kinžal má mít dosah 2 000 km, i více.

Zdroj: bulgarianmilitary.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace