Po zuby ozbrojené Zumwalty: Americké námořnictvo plánuje osadit stealth torpédoborce až 12 hypersonickými střelami

Po zuby ozbrojené Zumwalty: Americké námořnictvo plánuje osadit stealth torpédoborce až 12 hypersonickými střelami
Autor: US Navy, public domain|Popisek: USS Zumwalt (DDG-1000)
15 / 06 / 2021, 13:00

Potvrzují se informace, že americké stealth torpédoborce mají být vyzbrojeny hypersonickými zbraněmi. Pro US Navy se jedná o jednu z priorit.

Hypersonické rakety a torpédoborce třídy Zumwalt? Zanedlouho možná již trvalé spojení. Americké námořnictvo má v plánu vyzbrojit tři tato plavidla až 12 hypersonickými střelami na jedno plavidlo. Plán vyplývá z dokumentů, které chce US Navy vtělit do konkrétních požadavků obranného rozpočtu pro rok 2022. Americké námořnictvo tak požaduje adekvátní prostředky pro financování svého plánu. Slovy čísel to znamená na dokončení procesu 211,7 miliardy dolarů.

Zároveň proces postupného vyzbrojení Zumwaltů má ,,vymazat" trvalý problém těchto plavidel, což je příliš drahá munice (SM informoval). US Navy se potýká s dlouhodobými potížemi ve vývoji vhodné a především cenově dostupné výzbroje na Zumwalty. Integrace hypersonických zbraní se stealth torpédoborci má chronický problém odstranit a znatelně zvýšit bojové kapacity na moři.

Zde je nutné znovu uvést, že třída Zumwalt je provázena problémy se zpožděním a předražením po celou dobu vývoje, nehledě na technické prblémy s moderními (a tedy ne zcela vyzkoušenými) technologiemi. Takový balík peněz poslat do šrotu by byl pro daňové poplatníky velmi obtížně přijatelný. Hypersonické zbraně jsou tedy jednou z možností, jak si obhájit další setrvávání této třídy ve službě.

A protože Zumwalt je svým způsobem plovoucí elektrárnou, moderní pulsní zbraně mohou být další možností, jež právě kvůli omezené energetické soustavě jiná plavidla nemohou nosit a používat. Při zavedení hypersonických zbraní vznikají další otázky, a to jaké bojové hlavice střely budou mít, zda výbušné, nebo jen kinetické, jak se tím změní strategie a taktika nasazení US Navy a její spolupráce například s USMC či USAF. Lze tedy očekávat mnoho otázek a odborných diskuzí, stejně jako velké množství financí k dokončení tohoto projektu.

Právě hypersonické zbraně CPS (Conventional Prompt Strike) se nicméně mohou skutečně stát na moři ,,game-changerem", protože má podle propočtů letět rychlostí překonávající Mach 5 a tedy významně rozšířit taktické bojové možnosti třídy Zumwalt a vyřešit tak její využitelnost, respektive účelnost, o níž nepanovala vždy úplně jasná představa, v různých misích.

US Navy nechce ponechávat nic náhodě a právě hypersonické zbraně mají umožnit plavidlům třídy Zumwalt výrazně zvýšit jejich bojové možnosti. Z torpédoborců se tak mají stát flexibilní platformy se schopností provádět rychlé a přesné útoky na dlouhou vzdálenost a zároveň právě účinné hypersonické zbraně mají významně redukovat nepřátelskou schopnost protiúderu.

Nejen torpédoborce třídy Zumwalt mají být do budoucna osazeny hypersonickými raketami. Počítá se také s tím, že tyto zbraně budou tvořit součást výzbroje ponorkových tříd Ohio a Virginia. Nové hypersonické zbraně mají rovněž dostat i vytěžované torpédoborce třídy Arleigh Burke.

Výhodou hypersonických zbraní je podle vojenských expertů zejména rychlost dosažení cíle, což v podstatě eliminuje obranu nepřítele. Mezi nevýhody patří nízká manévrovatelnost vzhledem k vysoké rychlosti a obrovskému přetížení při akceleraci i změně směru.

 

Zdroj: Business Insider

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace