Po zuby vyzbrojené Polsko. Varšava podepíše kontrakt na dodávku 96 bitevních vrtulníků AH-64 Apache

Po zuby vyzbrojené Polsko. Varšava podepíše kontrakt na dodávku 96 bitevních vrtulníků AH-64 Apache
Autor fotografie: @USArmy, flickr (CC BY 2.0)|Popisek: AH-64 Apache
18 / 05 / 2023, 13:00

Polsko v rámci modernizačních programů neopomíjí vzdušné kapacity, v budoucnu mu bude dodáno 96 bitevních vrtulníků AH-64 Apache z USA.

Polsko v posledních několika letech masivně zbrojí, o tom nemůže být pochyb. Varšava kupuje 250 amerických tanků M1A2 Abrams SEPv3. Ty mají představovat účinnou hráz vůči Rusku a jeho tankům T-14 Armata, posílena má být rovněž interoperabilita mezi americkou a polskou vojenskou technikou, jak prohlásil dříve polský ministr obrany Mariusz Błaszczak.

Navdavkem si však Polsko pořizuje z Jižní Koreje 180 tanků K2 Black Panther, 670 samohybných houfnic K9, rovněž 48 bitevníků FA-50. A právě vzdušné kapacity jsou v hledáčku Varšavy v komplexní modernizaci armády také. Již dříve projevila zájem o 96 bitevních vrtulníků AH-64 Apache z USA.

V nejbližší době má Polsko podepsat kontrakt na dodávku těchto osvědčených platforem. Jak vyplynulo z jednání Mariusze Błaszczaka s jeho americkým protějškem Lloydem Austinem ve Washingtonu, Polsko dostane zatím 8 vrtulníků dříve, než stál původní předpoklad. První várka strojů má pak být dodána ještě před samotným podpisem smlouvy s americkou stranou.

Polsko se poohlíželo po nových bitevních vrtulnících v rámci programu Kruk. O programu, který má nahradit 30 stárnoucích sovětských vrtulníků Mi-24, se začalo mluvit před několika lety lety, ale jeho zahájení bylo několikrát odloženo. Apache porazily ve výběru vrtulník AH-1Z Viper, který naopak například pořizuje Česká republika.

Původní požadavek zněl na dodávku 32 strojů Apache, nicméně polský ministr obrany nakonec oznámil, že Varšava jich nakoupí 96 kusů. Každopádně nákup necelé stovky vrtulníků Apache z USA učiní z Polska druhého největšího provozovatele těchto platforem.

Polští političtí představitelé ukázali na americké stroje Apache minulý rok, dohoda se postupně začala rýsovat na podzim 2022, kdy došlo k setkání již zmíněného polského ministra obrany s jeho americkým kolegou.

 

Zdroj: Military.com

Tagy článku