Podcast SM: Česko-slovenská spolupráce na projektu BVP bude minimální. Zapojení českých firem bude zasmluvněno až po nákupu, říká Jiří Hynek

Podcast SM: Česko-slovenská spolupráce na projektu BVP bude minimální. Zapojení českých firem bude zasmluvněno až po nákupu, říká Jiří Hynek
Autor fotografie: foto: redakce|Popisek: Jiří Hynek a Jakub Samek
13 / 01 / 2023, 09:00

Do Podcastu SM jsme v novém roce pozvali prezidenta Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiřího Hynka. Kromě hodnocení probíhajících kampaní pro prezidentské volby, kterých se před pěti lety osobně účastnil, nás zajímalo jeho hodnocení uplynulého roku z hlediska modernizačních a akvizičních projektů Armády České republiky, jeho názor na návrh zákona, kterým chce vláda zakotvit výdaje na obranu ve výši 2 % HDP. Zajímalo nás, jestli očekává přislíbenou úzkou spolupráci českého a slovenského obranného průmyslu na dodávce BVP CV90, a zda se podaří podepsat smlouvy s českými dodavateli před podpisem vlastní kupní smlouvy se Švédským královstvím.

video: youtube

V obou otázkách je Jiří Hynek skeptický: "Nejlepší je zapojit se do výzkumu, vývoje nějakého nově vyvíjeného výrobku. Za námi chodí zahraniční partneři a nabízejí nám práci, která pro nás je nezajímavá. My tady nemáme kapacity na ohýbání plechů a vrtání děr. My chceme především práci lidských mozků." V závěru jsme otevřeli také téma nelegální migrace a s ní spojených bezpečnostních rizik, jimž se budeme podrobněji věnovat někdy příště.

Podcast na spotifyanchor

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.