Podcast SM: Ivan Gabal o Vrběticích - už nejsme zónou ruského vlivu, Rusko poškozuje především sebe

Podcast SM: Ivan Gabal o Vrběticích - už nejsme zónou ruského vlivu, Rusko poškozuje především sebe
Autor fotografie: foto: redakce|Popisek: Ivan Gabal a Jakub Samek
06 / 05 / 2021, 09:00

"Když si představím, že by dnes měl Miloš Zeman vydat rozkaz k tomu, abychom se bránili, tak se mi trošku potí ruce. Za důležitý krok k bezpečnosti bych považoval, abychom vyjmuli z Ústavy přímou volbu prezidenta," říká mj. sociolog a bývalý poslanec za KDU-ČSL Ivan Gabal v dalším díle Podcastu SM. Jeho slovy jsme "do něj hodili niklák" a zaznělo množství kategorických a podnětných postojů, které mají potenciál vzbudit ohlas, a o nichž má význam přemýšlet.

"Máme zájem, aby vztah s Ruskem fungoval. Potřebujeme Rusko stabilní. Máme zájem na tom, aby Rusko prosperovalo. A aby se tam netrávili opoziční politici a nefixlovaly volby." Tématem byla reakce České republiky na útok ve Vrběticích z roku 2014, ruské zájmy a ruská zahraniční politika, a v širším kontextu principy bezpečnosti a obrany ČR, včetně role armády a významu vyšších výdajů investovaných do ozbrojených sil a jejich modernizace. Natáčeli jsme 28. dubna. Kauza Vrbětic se od té doby košatí.

video: youtube

Spotify

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.