Podcast SM - Jan Bartošek o tendru na BVP: Skončí to neúspěchem. Možností je kolová platforma i nákup mezivládní dohodou

Podcast SM - Jan Bartošek o tendru na BVP: Skončí to neúspěchem. Možností je kolová platforma i nákup mezivládní dohodou
Autor fotografie: foto: redakce|Popisek: Jan Bartošek a Jakub Samek
01 / 07 / 2021, 11:00

V Podcastu SM jsme přivítali místopředsedu KDU-ČSL, předsedu poslaneckého klubu a člena sněmovního Výboru pro obranu Jana Bartoška, a věnovali jsme se především obraně, a to z perspektivy úspěšně či neúspěšně probíhajících akvizic Ministerstva obrany, modernizačních projektů. Potřebuje Česká republika vydávat 2 % HDP na obranu? Jedním z hlavních úkolů vlády v klidných dobách je připravovat se na doby neklidné, případně jim předcházet. Aby ozbrojené síly obstály a nejlépe odstrašily potenciální protivníky od nějaké akce proti nám, musejí být kromě dalšího vybavené efektivní, moderní technikou. Ty největší v poslední době skloňované, tedy BVP, PVO a samohybná děla ovšem v cílové rovince poněkud klopýtají. I u těch již uzavřených se zpětně vyskytují problémy, jako pokuta od ÚOHS ve věci vrtulníků.

"Občas Ministerstv obrany vypadá jako začarovaný zámek ve špatné pohádce," říká Jan Bartošek. Řešení vidí v intenzívnějším využití možností, které poskytuje formát akvizic G2G, tedy nákupy mezivládní dohodou, zejména u největších akvizic. Proces se musí zrychlit. A zásadní je účast našeho domácího průmyslu na těchto zakázkách v maximální možné míře, a tím rozvoj jeho kapacit a schopností. Další omezení plánovaného růstu prostředků na obranu, jak je v návrhu státního rozpočtu a rozpočtového výhledu představila vláda, označuje Jan Bartošek za riziko, "hanbu a ostudu", nejen následně po velmi dobrém vystoupení armády v rámci řešení průběhu epidemie.

video: youtube

Soutěž na pásová BVP, jako dosud největší armádní akvizice České repubiky, skončí podle jeho slov neúspěchem. BVP ale potřebujeme. Jestliže přesun části variant na kolovou platformu, jak o ní hovořil poslanec Pavel Růžička, prostředky uspoří, je to podle Jana Bartoška možná cesta. Důležité bude, zda takové řešení případně podpoří armáda. Bude-li tendr pokračovat, jak probíhá dosud, je ohrožen také termín 1. ledna 2026, do kdy má ČR poskytnout podle svého závazku Alianci tzv. brigádní úkolové uskupení českého typu. "Vzniknou-li důvody, proč tendr zrušit, jsem přesvědčený, že další krokem musí být jednoznačně dohoda G2G," říká v podcastu Jan Bartošek.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.