Podcast SM - Jan Lipavský: Fandím české munici. Do obrany je potřeba investovat a nákupy mezivládní dohodou jsou správnou cestou

Podcast SM - Jan Lipavský: Fandím české munici. Do obrany je potřeba investovat a nákupy mezivládní dohodou jsou správnou cestou
Autor fotografie: foto: redakce|Popisek: Jan Lipavský a Jakub Samek
25 / 08 / 2021, 11:00

"Jak jsem měl možnost sledovat celou řadu výběrových řízení, nebo pokusů o výběrová řízení, tak cesta dělat kontrakty formou vláda-vláda je správná," říká v Podcastu SM místopředseda Výboru pro obranu Jan Lipavský (Piráti). Jak hodnotí uplynulé funkční období v oblasti působnosti ministerstva obrany a co říká na největší probíhající akvizice? Munici ráže NATO by měla mít AČR možnost nakupovat od více výrobců podle své potřeby, "samozřejmě v tomto smyslu fandím české společnosti."

video: youtube

V úvodu jsme se dotkli tématu Afghánistánu. Evakuace spolupracovníků AČR mohla být připravena dříve a lépe, ale je dobře, že proběhla/probíhá, a hodnotit to můžeme, až bude operace skončena, říká Jan Lipavský a zmiňuje mj. ruskou ambasádu v Kábulu, která nebyla evakuovaná. Vidí v tom naději, že Taliban nebude podporovat nejradikálnější teroristická hnutí, protože mu zjevně záleží na dobrých vztazích s Moskvou, která by takové jednání netolerovala. Taliban má nosnou myšlenku islamismu a ač nejsou početní, představují ucelenou skupinu. Přesto ani pro ně nebude snadné Afghánistán spravovat a ovládat.

Zmínili jsme probíhající akvizice Ministerstva obrany, především tendr na pásová BVP, systém PVO a samohybná děla. Jan Lipavský by do rozběhnutého tendru na BVP a jeho parametrů nezasahoval. Za důležité považuje mít možnost nakoupenou techniku v budoucnu dále prostřednictvím domácího obranného průmyslu modernizovat a přizpůsobovat vyvíjejícím se potřebám AČR. V případě systému SPYDER a CAESAR označuje Jan Lipavský za problematické překročení původní plánované ceny. A je otázkou, kdy odhad ceny vznikl a co obsahoval.

Měla by česká děla střílet českou municí? "Armáda České republiky by měla mít možnost nakupovat munici dle vlastního uvážení. Zrovna munice většiny typů je takového charakteru, že ji lze velmi lehce soutěžit. Předpokládám, že taková soutěž bude otevřena i pro českou firmu. Nesouhlasil bych s tím, aby v kontraktu byl jeden konkrétní dodavatel munice, ať již z České republiky nebo z Francie. Samozřejmě v tomto smyslu fandím české společnosti, protože peníze poté zůstávají zde v Česku. Pokud je schopna dodat konkurenceschopný produkt, tak je na místě, aby to byla česká firma."

Jednou z priorit programu Pirátů v oblasti obrany je dosažení výdajů na obranu ve výši 2 % HDP do roku 2025. Podle Jana Lipavského je podstatné, aby byl zachován rostoucí trend a aby dával smysl plán akvizic. "Situace v okolí Evropy se žádným způsobem nezlepšuje a do obrany je potřeba investovat." Jaké jsou priority Pirátů v oblasti obrany, jak vnímají otázku tzv. Evropské armády a jak vnímají účast AČR v zahraničních misích?

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.