Podcast SM: Vůči tankům Leopard 2 není alternativa, potřebujeme je. Cesta společného nákupu s Německem není špatná, říká Lubomír Metnar

Podcast SM: Vůči tankům Leopard 2 není alternativa, potřebujeme je. Cesta společného nákupu s Německem není špatná, říká Lubomír Metnar
Autor fotografie: redakce|Popisek: Jakub Samek a Lubomír Metnar
10 / 06 / 2024, 15:45

Po 39. schůzi výboru pro obranu v uplynulém týdnu nám poskytl rozhovor předseda výboru a exministr obrany Lubomír Metnar. Tématem byl státní závěrečný účet v kapitole Ministerstva obrany, výdaje na obranu ve výši 1,37 % HPD za rok 2023 a strategické projekty jako nákup tanků Leopard 2A8.

S výdaji na obranu souvisí otázka náborů do armády, které zaostávají, má-li být do roku 2030 naplněn strategickými dokumenty předpokládaný nárůst na 30 tisíc profesionálů. Ministerstvo doplnilo seznam strategických projektů o nákup hlavních bojových tanků Leopard 2A8 (společný nákup s Německem) a o pořízení středních dopravních letounů Embraer C390.

Lubomír Metnar tyto skutečnosti komentuje slovy: "Kde máme mobilní minomety, kde máme doplnění protivzdušné obrany, kde máme lehká útočná vozidla, munici do PVO, které, bohužel, byly odsunuty? Prostředky které vyplývají ze zkušeností války na Ukrajině? Protidronová obrana? - Rozort za ty dva body (tanky a střední dopravní letoun) chválím: informovali a vešli se do rozpočtu. Na druhou stranu projekty, které by měly efekt z hlediska dobudování např. protivzdušné obrany, tady nevidím." Za důvod odkladu významných modernizačních projektů označil náklady na pořízení letounu F-35. "Ty jsou z hlediska finančního plánování tak náročné, že není možné plánovat ty projekty, o kterých jsem hovořil," s tím, že armáda mohla jít efektivnější cestou.

 

Společný nákup Leopardů 2A8 je dobrou cestou

 

Metnar kromě toho také vyjádřil přesvědčení, že ohledně pořízení německých tanků Leopard 2A8 není v Evropě alternativa a s výhradou, že dosud nezná přesné parametry připravované smlouvy, uvedl, že společný nákup s Německem a dalšími zeměmi je v rámci tohoto strategického projektu dobrou cestou.

Tagy článku