Podcast SM: Miroslav Lidinský o obraně, odzbrojování obyvatelstva a zkušenostech z Afghánistánu

Podcast SM: Miroslav Lidinský o obraně, odzbrojování obyvatelstva a zkušenostech z Afghánistánu
Autor fotografie: foto: redakce|Popisek: Miroslav Lidinský a Jakub Samek
12 / 05 / 2021, 09:00

V Podcastu Security Magazínu jsme přivítali Miroslava Lidinského, bývalého policistu a vojáka AČR, příslušníka speciální jednotky SOG, veterána z Afghánistánu. Od obrany jako priority státu a jejích prostředků a rozvíjení schopností vševojskové armády, která se musí přizpůsobit stavu společnosti, jsme se dostali k jeho osobním zkušenostem u pohraniční policie, u zásahové jednotky a k rozdílu mezi službou policisty a službou vojáka v misi: "U zásahové jednotky si určujeme místo, čas i způsob provedení zákroku. A většinou to byla i přesila, plánované akce. Neplánovaných bylo mizivé procento. Při plnění bojových úkolů v Afghánistánu to bylo obráceně. Tam si čas a místo, často i způsob boje, určoval nepřítel."

A mluvili jsme také o tom, co by měl nebo mohl stát udělat pro veterány, a nejen třeba v důsledku válečného zranění tělesně postižené. Mirek, s následky těžce zraněný na misi v Afghánistánu, reprezentoval Českou republiku na paralympiádě v Koreji v roce 2018 v alpských disciplínách. Teď už chce být "jen bafuňářem." - "Když reprezentujete Českou republiku, máte znovu vlajku na rameni, máte znovu pocit, jako byste byli ve službě," říká.

Do studia nadto přišel přímo ze zákopů první světové války: účastní se natáčení velkofilmu Na západní frontě klid.

 video: youtube

Spotify

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.