Podivný nákup bojových simulátorů od firmy SAAB

Podivný nákup bojových simulátorů od firmy SAAB
28 / 08 / 2018, 09:00

Security magazín se dlouhodobě věnuje nevýhodným nákupům na Ministerstvu obrany. Nyní vyplouvá na povrch další kauza. Deník Právo informoval, že i nákup bojového simulátoru pro pěchotu a Vojenskou policii za 350 miliónů korun vzbuzuje pochybnosti. Ministerstvo totiž vynechalo vlastní firmu a systém pořizuje přímo od švédské firmy SAAB.

Právo přišlo o tomto víkendu s informací, že Ministerstvo obrany ještě pod vedením bývalé ministryně Šlechtové rozhodlo, že nevypíše soutěž na dodávku bojového simulátoru, ale pořídí jej přímo od SAABu.

O vazbách švédského SAABu na české Ministerstvo obrany jsme psali již dříve.

Psali jsme: Severská chobotnice Omnipolu na obraně

Situace okolo nákupu bojového simulátoru je o to podivnější, že i státní podnik LOM Praha a jeho dceřiná společnosti VR Group, tedy společnosti vlastněné přímo státem a řízené Ministerstvem obrany, by mohly tento systém dodat. LOM přitom armádě dodává nejrůznější simulátory. VR Group se dokonce ve spolupráci s německou zbrojovkou Rheinmetall již několik let na výrobu bojového simulátoru připravuje. Rheinmetall dodává simulátory pro potřeby německé armády.

Podle ministerstva ale zakázka směřuje pouze k modernizaci a rozšíření stávajícího simulátoru, který byl v roce 2009 pořízen od SAABu. Proto ministerstvo nyní vede jednání právě se SAABem. Není ale zřejmé, na základě jakých kritérií bylo rozhodnuto, že nedojde k vypsání výběrového řízení a tedy k otevření možnosti pro vlastní firmu.

Podle mluvčí armády Vlastimily Cyprisové měl marketingový průzkum z roku 2017 ukázat, že bude snazší rozšířit schopnosti od systému SAAB.

To, že ale marketingové průzkumy ministerstva nejsou vždy objektivní, Security magazín psal už v minulosti.

Psali jsme: Bude to SAAB za každou cenu, upravíme data

Podle vyjádření Cyprisové by bojový simulátor od SAABu měl být levnější. Tento závěr však nejde udělat bez provedení výběrového řízení, které ministerstvo ale nevypsalo. 

Podle Práva ale k tomuto postupu nepadlo jednotné rozhodnutí, minimálně ekonomický náměstek Pavel Beran měl být proti. Celou zakázku musí nicméně posvětit i vláda.

Nepřehlédněte na Security magazínu:  Technologie - nejnovější ,,vychytávky" ze světa vědy a techniky. Od futuristických zbraní až po bojové drony. S námi víte více

 

Tagy článku