foto: Nexter/Samohybné dělo CAESAR
Jednání o nákupu systémů SPYDER a CAESAR pokročila a blíží se k úspěšnému a armádou očekávanému podpisu. Ministerstvo neočekává komplikace ohledně zapojení českého obranného průmyslu, ale podrobnosti zatím nejsou známy. Nejpalčivější otázkou v tomto ohledu byly, jsou a budou podmínky dodávek 155mm munice. Snaha podepsat nákup samohybných děl co nejdříve je obecně žádoucí a je dobře, že se vyjednávacímu týmu daří. Na druhou stranu je zde určité riziko, že budou-li opomenuty některé podstatné náležitosti, resp. nechají se jako téma pro další jednání, po podpisu smlouvy mezi MO a NEXTERem začne Česká republika tahat za kratší konec provazu. Připravenost nákup odložit, nebude-li uzavřena jasná dohoda o munici, vyjádřili v minulosti jak poslanci Výboru pro obranu, tak náměstek MO pro akvizice Lubor Koudelka: „Je nepřekročitelným požadavkem zadavatele zakázky vyrábět a dodávat munici českými společnostmi.“
Od června roku 2018 je jasné, že bude MO pro Armádu České republiky pořizovat dělo ráže 155 mm NATO, a jasné také již je, že stávající kanónové houfnice vz. 77 DANA ráže 152 mm skončí uložené ve skladu, a že nová děla budou používat jak profesionálové, tak vojáci Aktivních záloh 13. dělostřeleckého pluku, i Velitelství výcviku – Vojenské akademie. Celkem ve veřejné zakázce jde o 52 děl s příslušenstvím (nářadí, náhradní díly, dokumentace, munice, trenažér, školení). Jaká bude konečná vyjednaná cena není dosud jisté. Na jejím navýšení se nepochybně podepsal růst cen a mezd a zřejmě také přesnější požadavky ze strany armády. Cena je předmětem posouzení nezávislým znaleckým posudkem. V každém případě budou splátky, jak je obvyklé, rozděleny do roku 2026, kdy mají být skončené také dodávky zbraní. Veřejnou zakázku 1. září projedná Kolegium ministra obrany a 6. září má být informace postoupena vládě. Půjde-li vše dobře, měla by být smlouva podepsána ještě v září.
Psali jsme
Obě poslední velké akvizice, které přinesou armádou netrpělivě vyhlíženou obměnu výzbroje pro 13. dělostřelecký a 25. protiletadlový pluk, mohou být...
Přechod na ráži 155 mm je motivován dvěma hlavními důvody. Jednak mají moderní systémy tohoto kalibru nepoměrně lepší výkony, je pro ně vyvíjena výkonná i speciální munice, díky se výrazně zvyšuje dostřel, přesnost a efektivita palby. A jednak jde o ráži, která je standardem v původních aliančních státech. Při společném nasazení chceme, aby naši dělostřelci mohli používat munici poskytnou spojenci, a obráceně. Kompatibilita, interoperabilita, pružnost, vzájemná podpora.
Proto je vyloučeno, aby české dělostřelectvo odebíralo a smělo vystřelovat výhradně munici dodávanou francouzským výrobcem děl CAESAR, tedy společností NEXTER. Požadavek certifikace munice jiných výrobců je standardní a přijatelný. Ale pověstný pes může být opět zakopán v podmínkách této certifikace. Již jsme v jednom z minulých článků věnovaných tomuto tématu upozornili na poněkud nestandardní francouzské cenové nároky certifikace, kterou se velmi průhledně francouzský partner snaží o jedinou věc: učinit českou munici méně konkurenceschopnou až nekonkurenceschopnou, a ne-li v České republice, tedy alespoň na světovém trhu. Jinými slovy a zjednodušeně řečeno: "dobře, vyrábějte si vlastní munici, ale z ceny každého granátu nám pošlete částku, která pokryje naši ušlou marži."
Při respektu vůči požadavku certifikace munice pro děla CAESAR (a zjištění, kteří další evropští výrobci munice takovou certifikací vlastně disponují a vyřešení obecné otázky možnosti využití granátů jednotné ráže NATO) se nabízí elegantní řešení. Certifikaci se podle výrobcem stanovených požadavků naučí v úplnosti provádět Vojenský technický ústav s.p. V tu chvíli by Česká republika získala schopnost ověřovat a pro nasazení schvalovat munici jakéhokoli výrobce a Ministerstvo obrany by mělo celou věc plně pod kontrolou.
Psali jsme
Probíhající jednání o pořízení samohybných děl CAESAR ráže 155 mm NATO již delší dobu komplikuje otázka dodávek munice do těchto zbraní. Střetávají...
Jde o únik z, a znovu to podtrhněme, přirozeného a předvídatelného zájmu francouzského partnera dodávat vlastní 155mm munici do České republiky. Ten se při konstrukci nabídky inspiroval prodejní strategií, kterou používají například výrobci tiskáren. Ti dodávají levné tiskárny s cílem získat zákazníka a drahý spotřební materiál pro realizaci marže. Nabídnul proto nižší prodejní cenu za systém CAESAR (tiskárnu) s plánem dodávat jedinou certifikovanou munici, která zajistí plnění záručních podmínek (tiskové kazety). Z hlediska provozu, a Armáda počítá s minimální délkou životního cyklu nových děl 25 let (v praxi to bude zřejmě mnohem více), je tedy řešení formou provádění certifikace za českých podmínek, národní autoritou, podnikem zřizovaným českým Ministerstvem obrany pro Českou republiku nejlepší cestou.
Když se na jaře objevila informace o výrazném navýšení prodejní ceny z francouzské strany, byla zahájena náročná vyjednávání. A nesou své ovoce. Například smlouva mezi dodavatelem děl a společností TATRA DEFENCE VEHICLE o dodávce pancéřovaných kabin je již z české strany podepsána. Podvozek TATRA 8x8 byl výchozím požadavkem, protože jej využívá drtivá většina kolové techniky AČR, a kromě jeho kvalit hraje roli snížení nákladů údržby a životního cyklu.
Psali jsme
Pro veřejnost bylo včerejší projednávání informace o akvizici samohybných děl ráže 155 mm NATO a protiletadlových raketových kompletů uzavřeno,...
Tlak na dokončení významné strategické zakázky je velký. Nejen že na ně spoléhá armáda, ale dotažení nákupu před volbami vylepší bilanci vedení ministerstva před říjnovými volbami. Bylo by ovšem chybou k podpisu přistoupit za jakoukoli cenu, resp. nechat otázku certifikace munice na pozdější dobu jako „detail“, o němž bude možné dále jednat. Jakmile bude hlavní smlouva mezi MO a NEXTERem podepsána, pozice českého obranného průmyslu výrazně oslabí, a co nebude černé na bílém, budou jen vzdušné zámky. Náměstek MO pro akvizice Lubor Koudelka to NEXTERu podle magazínu E15 napsal zcela jasně: „V případě, že nebude nalezena shoda na konečné podobě procesu certifikace munice, nebude bohužel možné podepsat kontrakt na pořízení houfnic Caesar.“ Výsledek vyjednávání bude znám v následujících týdnech.
Tagy