POKOS je učení i zábava

POKOS je učení i zábava
Autor fotografie: Karel Hausmajer|Popisek: Z POKOSu v Olomouckém kraji
08 / 10 / 2022, 18:00

Podzim přírodu už barví do oranžova, ale v Olomouckém kraji se na základních školách v Hlubočkách a v Přerově 5. a 6. října zazelenalo. Do jejich tělocvičen a učeben zavítal projekt POKOS, zaměřený na praktickou prezentaci problematiky "Přípravy občanů k obraně státu". Tento projekt probíhá v gesci Odboru komunikace Ministerstva obrany.

Spolu s pracovníky tohoto odboru do škol zavítala dvacítka vojáků Armády ČR z přáslavického 73. tankového praporu, 71. mechanizovaného praporu z Hranic a Krajského vojenského velitelství z Olomouce. Ti všichni si pro žáky 1. i 2. stupně připravili velmi zajímavý program.

Všechno si pěkně prožít….

Vyzkoušet si nejen masku a pláštěnku, ale třeba i neprodyšný protichemický oblek. A v další učebně spolu se zdravotníky nacvičit masáž srdce. Jak říká Marek, jeden z žáků osmé třídy: „Byla to dřina, ale super, že si to můžeme zkusit, s tou figurínou je to jako naživo!“ Za chvíli je už celá třída u nové sanitky IVECO, i zde si mohou děti vše vyzkoušet – například nakládání zraněného na nosítka. V jedné z přednáškových místností pak dvojice vojáků přednáší o přežití. „Je toho tolik co můžeme dětem říct, jak postavit přístřešek, jak rozdělat oheň nebo získat pitnou vodu v nouzových podmínkách, je vidět že to zajímá fakt všechny! Ale chtělo by to dvakrát tolik času,“ směje se rotmistr M. K., zatímco svazuje větve tkaničkou a vyrábí improvizované sněžnice.

pokos

Ukázky nejen na koukání z dálky

Kromě sanitky přivezli s sebou vojáci na školy novou Toyotu Hilux nebo Tatru PRAM 815. Samozřejmě nezapomněli na ukázky výstroje, radiostanici a taky maskovací obleky pro ostřelovače. Takzvaný „Hejkal“ si hned mezi všemi získal patřičnou pozornost, protože každý chce mít fotku, na které vypadá jako Jožin z bažin.

A trochu se i zapotit

Pro žáky 1. stupně uspořádali vojáci z olomouckého Krajského vojenského velitelství na Základní škole Svisle v Přerově sportovní soutěž pětičlenných družstev na překážkové dráze v tělocvičně. Fandění u toho bylo jako na fotbale! Aby ne, nejlepší dostali ceny jako na skutečných závodech. „Na konci dne koukám na hodinky a je tam 12 kilometrů naběháno,“ říká kapitán Hausmajer a dodává „Super atmosféra, děcka jsou vážně soutěživá!“

POKOS není žádná nudná teorie

O poznání klidnější jsou pak přednášky zaměřené na informace o armádě, obraně státu, krizových stavech, branné povinnosti a o samotném projektu POKOS. Během nich pracovníci odboru komunikace i vojáci dětem představili Armádu České republiky a její poslání. Na základě osobních zkušeností přiblížili působení armády v zahraničních operacích.

 

Autor: Karel Hausmajer

Tagy článku