Autor fotografie: Mil.gov.ua, CC BY 4.0|Popisek: Ukrajinské speciální síly
Požádali jsme historika působícího na Univerzitě obrany, Mgr. Tomáše Řepu PhD., o rozhovor na téma vývoje války na Ukrajině. „Jsem přesvědčený, že kdyby Ukrajinci dostali tanky a další těžkou techniku alespoň o půl roku dříve, současná ukrajinská ofenzíva by mohla postupovat mnohem razantněji a proti hůře připravené ruské obraně,“ říká o probíhající ukrajinské protiofenzívě.
Pane doktore, válka na Ukrajině již trvá rok a půl. Dokážeme říct i po této době, co bylo důvodem vojenského vpádu Ruska na Ukrajinu?
Já jsem přesvědčený, že důvod je vlastně dost nadčasový. Je to souboj o Ukrajinu jako takovou, její bohatství a potenciál, který trvá už mnoho staletí a započal nejméně už v 17. století. Zdůvodnění ruské propagandy, proč to Rusko udělalo se neustále mění. Záminky ale nejsou podstatné, napadat a pokoušet se anektovat území sousedního státu ve 21. století je i s ohledem na velikost Ruska a jeho vnitřní potíže a dluh vůči vlastním občanům, naprosto scestné a zločinné. Rusko tím navíc také definitivně stvořilo a sjednotilo ukrajinský národ, protože přišlo i o ruskojazyčné Ukrajince. Válka ještě nějakou dobu potrvá, to je bohužel jasné, ale dlouhodobě nepřinese nic dobrého nejen pro Ukrajinu, ale právě i Rusko. Vladimir Putin Ukrajinu velmi podcenil, počítal s jejím kolapsem, jinak by se do této akce nikdy nepustil. Možná se jednou dozvíme více detailů, co bylo tím definitivním spouštěčem, ale myslím, že to bude až za velmi dlouho pokud vůbec.
Dokázalo Rusko z Vašeho pohledu splnit alespoň původní dílčí cíle „speciální vojenské operace"?
Rusko dokázalo obsadit zejména části úrodné jižní Ukrajiny a teď je nuceno je s vypětím všech sil bránit. Obklíčení hlavního města Kyjeva, získání druhého největšího města Charkova, donucení Ukrajiny se oficiálně nějakých území vzdát nebo dokonce pouhé rozdrcení mnohem menšího a zaostalejšího ukrajinského letectva či úplné ochromení ukrajinské energetické infrastruktury, nic z toho se nepovedlo. Z regionálních center získalo Rusko po těžkých bojích Mariupol – zničené město. A takto vypadá velká část dalších měst, o které se bojovalo. Leckde jako u Tokmaku také probíhá guerillová válka, zcela pod kontrolou tak nejsou ani hned na počátku obsazená území. A pokud se ruští představitelé vyjadřovali i v tom smyslu, že jde o preventivní úder na ruskou ochranu, tak teď jsou daleko zranitelnější než kdy dříve a útoky dronů na ruské území to jen dokazují. Navíc se Rusko definitivně stalo čínským surovinovým přívěškem. Takto skutečně úspěch nevypadá a až čas ukáže, jestli si Rusko skutečně dokáže vůbec nějaké okupované území udržet. Do NATO navíc vstoupilo Finsko a vstoupí i Švédsko, což je ze strategického hlediska další oslabení Ruska a významné prodloužení hranice přímo s NATO.
V současné době jsme svědky ukrajinské protiofenzivy, která je už v běhu několik týdnů, jak zatím hodnotíte její výsledky?
Její dynamika a úspěšnost by jistě mohla být větší, ale s ohledem na důkladnou přípravu obrany, na kterou Rusové získali dost času, je pomalý postup Ukrajinců vlastně očekávatelný a pochopitelný. Útočit do připravené obrany nepřítele, vyztužené několika pásmy obrany a miliony kovových i nekovových min bez vzdušné nadvlády, je opravdu těžký úkol a Ukrajinci svoje handicapy jen částečně dohánějí západními technologiemi, ty však nejsou všemocné. Ukrajinská strategie zaškrtit ruskou logistiku zejména přesnými údery na železnice vedoucí přes Krym se však začíná projevovat a poprvé během celé války má už místy dělostřeleckou převahu ukrajinská strana. To by také bylo před zahájením války v únoru 2022 nemyslitelné. Na další průběh si ještě musíme počkat, pokud by se však Ukrajincům povedlo ruskou obranu překonat a získat zpět jižní Ukrajinu, tak se nemůže ruské vedení tvářit, že se nic neděje a snad by to konečně donutilo Rusko k jednání. Nevěřím, že nějaký ukrajinský politik by si dokázal obhájit ztrátu území, na to už Ukrajinci ztratili příliš mnoho životů a ukrajinské dějiny v tom také nastavují zrcadlo.
Jaký odhadujete další vývoj situace na bojišti, nemůže dojít k patu, kdy žádná strana nebude mít navrch, čímž se ale ukrajinská protiofenziva vlastně neutralizuje?
K patu samozřejmě může dojít, obě strany jsou vyčerpány. Ani ukrajinské odhodlání bojovat už není takové jako na začátku války, což je pochopitelné, protože už to opravdu trvá dlouho. Mnozí ruští vojáci zase pochybují o smyslu svého nasazení, to se na bojišti také projevuje. Zatím to nevedlo k zásadnímu kolapsu ve stylu roku 1917, ale to se může změnit, pokud se situace bude dále dramatizovat. Oba státy mohou sáhnout k další mobilizaci, dál se pokusit toho druhého přetlačit, ale dokud nedojde k jasné vojenské porážce jednoho či druhého, jednat se jen tak nezačne.
Nebylo podle Vás chybou, že protiofenziva začala bez důsledného zajištění ze vzduchu? Letouny F-16 už ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj žádá velmi dlouho
Samozřejmě, bylo by to pro útočící Ukrajince mnohem snazší, byť je třeba připomenout, že prostor bojiště je velmi nasycen i prostředky protivzdušného boje. Jako podpora útočících jednotek by však moderní letectvo s přesně naváděnými střelami mohlo rozhodně dobře posloužit. Zelenskyj žádá o F-16 skutečně dlouho a je morální odpovědností zemí, které je vlastní a stejně se je chystají vyřadit, že k předání ještě nedošlo. Kdyby však nyní Zelenskyj čekal až dorazí i tyto zbraně, možná by čekal ještě mnoho dalších měsíců, a to si Ukrajinci nemohli dál dovolit, očekávání byla velká. Zde jen připomenu i fakt, že kdyby se Ukrajina zhroutila a Kyjev na počátku války obsadili Rusové, tak by nepochybně Ukrajinci řadu zbraní ani nedostali. Všechna zbrojní pomoc je tvrdě vybojovaná, protože se odhodlaně a efektivně bránili, bylo jasné, že mohou uspět a teprve to nakonec mnohé státníky donutilo jednat. Je škoda, že u letectva se to zatím nepodařilo. Ukrajinské letectvo nakonec tak jako tak modernější stroje získá.
Jak vnímáte vojenskou podporu Ukrajiny ze strany Západu, mohla by být ještě vydatnější a efektivnější? A jaké zbraňové prostředky Kyjev momentálně nejvíce potřebuje k úspěšnému postupu? Letouny F-16 jsme již zmínili
Mohla by být rychlejší, jsem přesvědčený, že kdyby Ukrajinci dostali tanky a další těžkou techniku alespoň o půl roku dříve, současná ukrajinská ofenzíva by mohla postupovat mnohem razantněji a proti hůře připravené ruské obraně. Myslím si, že kromě zmíněného letectva by měli Ukrajinci získat co nejvíc prostředků k odminování a hlavně další přesné rakety s mnohem větším doletem. Pokud by dokázali ještě více ochromit ruskou logistiku nebo dokonce napadat ruské sklady či zbrojní závody v hloubi ruského území, což je naprosto legitimní cíl, navíc s ohledem jak brutálně a cynicky si Rusko ve válce počíná, tak by se to záhy projevilo i na bojišti. Základ všeho je navíc dostatek munice, což bych třikrát podtrhnul, takže její časné dodání ve velkém množství, by jistě také Ukrajincům pomohlo.
Jak hodnotíte nedávné vystoupení Jevgenije Prigožina a jeho demonstrativní ,,jednodenní vzpouru"? Ukazuje tato událost na hlubší rozpory mezi mocenskými strukturami Kremlu?
Myslím si, že šlo o demonstraci síly z jeho strany a také projev frustrace nad tím, že si s ruským ministerstvem obrany dělali wagnerovci s velkou pravděpodobností naschvály už delší dobu. Zvláště zarážející ale byla podpora či alespoň lhostejnost ze strany ruské veřejnosti k tomu, že v Rusku probíhá vzpoura. Mocenské soukolí navázané na Kreml, je sice podobně jako značná část ruské společnosti ochromené strachem, ale nespokojenost bude jistě dál stoupat s tím, jak se bude válka protahovat. Pokud by přišel nějaký další velký vojenský neúspěch a ruské ponížení, situace se nakonec může velmi vyhrotit. To samozřejmě není scénář bez rizika s ohledem na vlastnictví tisíců jaderných nosičů, ale poklidné a dobrovolné předání moci se patrně čekat v současném Rusku stejně nedá.
Oslabila nějakým způsobem zmiňovaná vzpoura pozici Vladimira Putina?
Nepochybně ano, byť až další vývoj ukáže jak moc. To, že se mnoho hodin wagnerovci potulovali po Rusku téměř bez odporu, také o lecčems vypovídá. Vyloženě podivnou navíc byla reakce, kdy žádný z wagnerovců stejně nebyl potrestán včetně Prigožina. To vyvolalo velmi negativní odezvu i od ruských nacionalistů jako Girkin Strelkov. Ten však za sebou nemá vlastní armádní strukturu, tak to skončilo jeho zatčením. Z toho vyplývá jediné, pokud máte v Rusku dostatečnou sílu, jste fakticky beztrestní. To může být nakonec velmi nebezpečné přímo pro Putina, protože síla jeho postavení bude na rozdíl od demokratických zemí dříve či později stejně posuzována podle vojenských výsledků. K čemu je vám car, který se silným jenom tváří? Další vývoj ukáže, jestli je šance v Rusku něco změnit. Diváky budeme všichni. Děkuji za rozhovor!