Pokud na nás USA uvalí sankce kvůli protivzdušným systémům S-400, odpovíme protiopatřeními, prohlásil turecký ministr zahraničí

Pokud na nás USA uvalí sankce kvůli protivzdušným systémům S-400, odpovíme protiopatřeními, prohlásil turecký ministr zahraničí
23 / 07 / 2019, 07:00

Americko-turecké napětí kvůli dodávkám ruských protivzdušných systémů S-400 Ankaře vrcholí. Turecko je připraveno zaujmout protiopatření, pokud USA uvalí na ,,neposlušného" člena NATO sankce. Řekl to v pondělí ministr zahraničí Mevlüt Cavusoglu v rozhovoru pro televizi TGRT.

,,Pokud USA přijme opatření vůči nám, odpovíme na ně protiopatřeními. Samozřejmě bychom rádi pokračovali ve vztazích jako partneři NATO, ale jestliže USA projeví nepřátelský postoj ve vztahu k nám, přijmeme protiopatření," prohlásil turecký ministr zahraničí Cavusoglu pro televizi TGRT.  

Cavusoglu dále řekl, že ruské protivzdušné komplety S-400 jsou pokročilejšími systémy než mobilní raketový systém Patriot, který mimo jiné Američané Turecku nabízeli, pokud se vzdá právě S-400. Podle ministra zahraničí jsou systémy S-400 pořizovány Ankarou proto, aby zajistily mír v regionu. 

Napětí kvůli dodávkám ruských protivzdušných systémů S-400 tak roste dál. USA postavily věc jasně: pokud Turecko nakoupí ruské protivzdušné komplety S-400, bude následovat tvrdý trest. A ten nyní přišel. Turecko bylo vyřazeno z programu F-35, na němž země spolupracovala výrobou komponentů pro letoun 5. generace. Může rovněž zapomenout na dodávku objednaných 100 letounů F-35 a bude tak muset hledat za ně náhradu. Jestli to budou ruské letouny Su-35, nebo výroba vlastního letounu, zůstává otázkou. 

 

Zdroj: TASS

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace