Postih za kritizovaný nákup vrtulníků zvažuje i Evropská komise. Vystaví Metnarovi další miliardovou pokutu?

Postih za kritizovaný nákup vrtulníků zvažuje i Evropská komise. Vystaví Metnarovi další miliardovou pokutu?
Autor fotografie: CC BY-SA 4.0|Popisek: AH-1Z Viper
26 / 02 / 2021, 11:00

Čemu může Česká republika čelit v případě pochybného nákupu amerických vrtulníků Venom a Viper? Odpověď nejsnáze najdeme ve srovnatelné kauze akvizice transportních letounů CASA. V letech 2010 a 2011 šlo o nákup v hodnotě 3,5 miliardy korun, a ve hře byla pokuta od Evropské komise dosahující výše jedné miliardy. Výpočet pokuty v případě porušení evropských pravidel volného obchodu je věcí složitého vzorce, ale příklad CASA, který s vrtulníky nepřímo souvisí, je určitě dobrým orientačním vodítkem. V případě vrtulníků za 18 miliard může být řeč o pokutě ve výši pět miliard korun.

Pokud Evropská komise dojde na základě vyhodnocování průběhu českého nákupu amerických víceúčelových vrtulníků Venom a bitevních vrtulníků Viper k závěru, že byla porušena pravidla, čekají Ministerstvo obrany a Českou republiku opravdu velké starosti.

V listopadu 2011 Evropská komise zastavila právní kroky proti České republice ve věci nákupu letounů CASA, za který donedávna stála před českým soudem také ministryně obrany Vlasta Parkanová, která smlouvu podepsala. Komisi vadilo, že letouny nebyly vybrány v otevřeném výběrovém řízení. Česká republika se však zavázala situaci změnit. Přišla změna legislativy a závazek, že se problém nebude opakovat a evropská pravidla hry budou respektována.

"Výhrady Komise ke způsobu pořízení letounů bez výběrového řízení stále přetrvávají. Zastavením řízení Evropská komise ocenila naše systémová opatření při zadávání veřejných zakázek," řekl na konci listopadu 2011 médiím tehdejší ministr obrany Alexandr Vondra. Komise tedy tehdy "ocenila naše systémová opatření", ale dnes má na stole případ jako přes kopírák, a v některých podstatných parametrech dokonce vážnější.

Jestliže před deseti lety nebyla pokuta udělena, roli sehrálo kromě úpravy legislativy a závazku napříště postupovat transparentně také to, že šlo o spor uvnitř EU, tedy že o zakázku soutěžily dvě evropské firmy. Dnešní problém se ovšem týká tvrzeného znevýhodnění evropské společnosti proti neevropské. Výši případné pokuty lze jen odhadovat a závisí na posouzení konkrétního případu a různých koeficientech. Jisté je, že nebude symbolická.

S případem dobře obeznámené zdroje říkají, že přes sebevědomá prohlášení na Ministerstvu obrany ve skutečnosti počítají nejen s tím, že ÚOHS potvrdí půlmiliardovou pokutu již nepravomocně ministerstvu udělenou, a že se bude muset ministerstvo soudit. Ale především s tím, že před Evropskou komisí budou tahat za velmi krátký konec provazu. S ohledem na minulé kauzy je riziko, že Česká republika svůj postup neobhájí, značné a hraničí s jistotou. A jde již jen o to, aby problém naplno vypukl až po volbách a ministr Metnar a jeho náměstek Říha před nimi nebyla vystavena dalšímu skandálu.

Ministr Metnar  velmi pravděpodobně po volbách pokračovat nebude, a nebude tedy přímo vystaven kritice. Nový ministr, jak jsme to již v minulosti mnohokrát viděli, řekne, že řeší hříchy minulosti, zachraňuje situaci, co mu síly stačí, a politická odpovědnost bude rozmělněna a zmizí. Pro Ministerstvo obrany je velkým potenciálním problémem již půlmiliarda za v podstatě drobné formální pochybení od českého ÚOHS. Ministerstvo hledalo způsob, jak nemuset na námitky italské společnosti Leonardo oficiálně reagovat. Evropskou komisi ale tyto námitky po obsahové stránce nepochybně zajímají.

Tagy článku

-->